Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура рекла је данас, отварајући други по реду Форум о вантелесној оплодњи (ВТО), да је Србије када су у питању прописи за биомедицински потпомогнуту оплодњу у врху светске здравствене сцене.
Она је на форуму под слоганом „Бирам плодност“ нагласила да је поносна на Србију што је женама које очекују прво дете омогућила неограничен број покушаја биомедицински потпомогнуте оплодње о трошку буџета и на то што је само у прошлој години изведено чак 11.000 процедура.
„Измењени су и одређени прописи у претходном периоду као што је то да је подигнута старасна граница са 43 на 45 година за жене које се одлуче на корак вантелесне оплодње и то је такође нешто са чиме Србија свакако може да се поноси“, рекла је Мацура.
Она је паровима који желе децу поручила да ту одлуку уколико је могуће не одлажу предуго, не зато да би испунили туђа очекивања, већ да би избегли комплексне изазове процеса ВТО на које су неретко принуђени управо због одлагања те одлуке.
Мацура је додала и да је добро то што парови данас имају могућност да користе увезени репродуктивни материјал и да је то још један начин како држава излази у сусрет паровима који желе да постану родитељи кроз процес ВТО.
„Држава бира да се бави овом темом и за њу је тема плодности једна од најважнијих. Зато су моја врата отворена свима који желе да разговарају о овој њој“, поручила је она.
На Форуму су одржана четири панела, а говорило је више од 14 стручњака из земље и иностранства из области плодности и репродуктивног здравља.
На првом панелу под називом „Време и плодност“ говорили су гинеколог Александар Љубић, ендокринолог Светлана Вујовић и уролог Винка Вукотић који су се саласили да се са годинама смањује репродуктивни потенцијал, код жена нагло, док код мушкараца спорије.
Вујовић је рекла да је држава то препознала и да је омогућила да и у каснијим годинама се жене остваре као мајке.
Она је навела да жене не старе исто и да је важно да имају прилику да се остваре као мајке када су за то, не само биолошки спремне, него и психички.
„Уколико кажемо жени да мора да рађа у неком тренутку, то изазива код ње лучење одређених хормана у организу и ствара блокаду и притисак. Због тога је важно да жене знају, иако се хормони временом мењају да имају могућност да роде и касније“, рекла је она.
Вујовић је додала да се код жена током живота смањује количина јајних ћелија, као и да је Србија прва по броју жена које улазе у менопаузу пре 40. године, додајући да се на студији која је спроведена на 2.000 жена показало да је после НАТО бомбардовања дошло до бројних компликација.
„Страшно је шта је све отишло у ваздух, воду и храну и ми данас мислимо да то нема везе, а последице бомбардовања се преносе трансгенерацијски“, рекла је Вујовић.
Додала је да на плодност утиче и стил живота, као и да је од велике важност уредан сан, као и да је важан начин на који се реагује на стрес, који је „један од највећих непријатеља ВТО“.
Нагласила је и да развод или раскид са партнером, чак и више него смрт члана породице, изузетно лоше утиче на успешност ВТО.
Вукотић је навела да се проследњих година констатује погошање спермограма, не само када је реч о броју, већ и о квлаитету сперматозоида.
Љубић је рекао да нису само године проблем, некада то могу бити и технологије које се користе у вантелесној оплодњи.
Он је навео да подаци на нивоу Европе годове да уколико жена има мање од 40 година, из првог покушаја да остане трудна шансе су јој 33 одсто.
„Имаћете негде 20 одсто ако је до 43. године из првог покушаја да останете трудни и негде 5-6 одсто ако је од 43 до 45. године“, рекао је он.
Како је навео, уколико жена не остане трудна после трећег покушаја, класичном ВТО можда је проблем у методи па је потребно да се пронађе други пут до трудноће.
Ruski mitropolit Antonije: Dve sestrinske crkve vezuju najtopliji odnosi
Преузмите андроид апликацију.