Peščano ostrvo Mačkov sprud koje se nalazi u okviru granica parka prirode ,,Poloj“, koji predstavlja ostatak nekadašnjeg ritskog područja uz desnu obalu Dunava, prvi put je stavljeno pod zaštitu Rešenjem Skupštine opštine Novi Sad 1974. godine kao strogi rezervat prirode u cilju očuvanja prirodnih vrednosti ovog područja.
Obale Dunava od davnina su privlačile ljude, pa su tu nastajala naselja, gradovi i kulture koje je, sa jedne strane, ova reka povezivala, a sa druge strane i razdvajala – Dunav je bio granica još za vreme Rimskog carstva.
Danas Dunav protiče kroz 10 zemalja (Nemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku, Moldaviju i Ukrajinu), od kojih četiri imaju čak i svoje prestonice na obali ove reke (Beč, Bratislava, Budimpešta i Beograd). Uprkos viševekovnom pritisku ljudi, Dunav je ostao živa reka, koja duž svog toka ima brojna očuvana vodena i vlažna staništa, a ljudi koji žive na obalama ove reke, vremenom su prilagodili svoje aktivnosti sa moćnom rekom i njenim ritmom.
Reka Dunav kao međunarodni ekološki koridor povezuje veći broj zaštićenih područja na svom delu toka kroz našu zemlju, a Pokrajinski zavod za zaštitu prirode nakon valorizacije prirodnih vrednosti duž desne obale dela toka reke Dunav, od Neština do Ledinaca, izradio je studiju zaštite kao stručno-dokumentacionu osnovu za uspostavljanje zaštite i proglašenje parka prirode „Poloj“.
Ovo područje se nalazi u sastavu međunarodno značajnog područja za biljke koje obuhvata celu Frušku goru i Koviljsko – petrovaradinski rit.
Prvi podaci o flori šireg područja ovog prirodnog dobra potiču od botaničara Pala Kitajbela i Franca Valdštajna koji su juna 1800. godine proučavali biljni svet duž puta od Sremske Kamenice preko Rakovca do Beočina. Interesovanje za floru Fruške gore koje su u svetu botaničara pobudile publikacije Kitajbela i Valdštajna je doprinelo da Fruška gora danas u florističkom i vegetacionom smislu spada u jedno od najdetaljnije proučenih područja u Srbiji.
Za Dunavske ritove, koji predstavljaju kompleks plavnih područja i rečnih ostrva, među koje spada i park prirode „Poloj”, cilj očuvanja ogleda se u zaštiti vlažnih i vodenih površina uz Dunav, jer se tu nalaze staništa strogo zaštićenih vrsta: „Susečki ribnjak i rit (Koruška – Susek)“, „Neštinska i Velika susečka ada“, „Ritovi od Beočina do Rakovca“, „Skenderat“ i „Ade uzvodno od Ljubavnog ostrva i obala sa dunavcem“.
Park prirode ,,Poloj“ koji krasi severni deo Srema, administrativno pripada Južnobačkom okrugu, a prostire se između Neština i Neštinske ade na zapadu do Ledinaca na istoku u okviru dve odvojene prostorne celine, Susečkog i Beočinskog poloja, ukupne površine 2064,87 ha, sa uspostavljenim režimima zaštite II i III stepena.
Zaštita Mačkovog spruda kao peščanog ostrva koje se nalazi u okviru Beočinskog poloja, koji se u proseku svake druge godine pojavljuje iznad površine Dunava, kao i predlog za zaštitu ostalih delova ovog područja moguće je sagledati u toku javnog uvida kroz Nacrt pokrajinske skupštinske odluke o zaštiti parka prirode „Poloj“ do 8. februara 2023. godine u prostorijama Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i Opštinske uprave Beočin.
Nakon javnog uvida, 20. februara 2023. godine sa početkom u 11h održaće se javna rasprava u Velikoj sali opštine Beočin, kako bi se stekli uslovi za dalje procedure dobijanja saglasnosti za proglašenje ovog područja od pokrajinskog značaja II kategorije.
Znate li koji grad osim vetra i dobrog vina krije i najviši planinski vrh u Vojvodini?
Preuzmite android aplikaciju.