Odreagujte na pravi način.
Ako se pitate zašto vas vaša mačka ume da vas iznenada ugrize dok je mazite, postoji nekoliko razloga zašto se ovo ponašanje javlja.
Mačke obično imaju dobar razlog za agresivnost ili grickanje, pa iako se to može činiti nasumičnim, najčešće postoji neki signal koji ste možda propustili.
Ako prepoznate sledeće znakove, možda ćete bolje razumeti šta vaša mačka pokušava da vam kaže i kako da izbegnete povrede.
1. Strah ili stres
Kada je mačka uplašena ili pod stresom, obično bi volela da pobegne i sakrije se, umesto da postane agresivna i ugrize ili ogrebe.
Međutim, ako se oseti zarobljeno i bez mogućnosti da pobegne, možda će se odlučiti za agresiju kao poslednje sredstvo.
Pre nego što se desi ujed, obično postoje znaci koje možete primetiti, poput siktanja, saginjanja na tlo, spuštenih ušiju, širom otvorenih očiju, nakosrešenih leđa i napetog repa.
Ako primetite ove signale, ostavite mačku na miru i omogućite joj da se sakrije na sigurno mesto.
Ako je ovo novo ponašanje, obratite se veterinaru, jer to može biti znak bola. Stres kod mačke može izazvati i prisustvo druge mačke sa kojom se ne slaže.
2. Prekomerna stimulacija
Mačka može da vas ugrize dok se igra ili dok je mazite, ako je previše uzbuđena i ako je deo njenog lovačkog ponašanja usmeren na vas.
Mačke su prirodni lovci i uživaju u lovu, ali ako nemaju odgovarajuću igračku, mogu se odlučiti da love vas.
Ovo je posebno često kod mačića koji su u periodu socijalizacije (od 2 do 7 nedelja) i koji su naviknuti da igraju sa prstima i nožnim prstima.
Ako su naučili da ljudske ruke i noge shvataju kao igračke, nastaviće da napadaju te delove tela i kada odrastu. Ovaj ugriz obično nije previše bolan, ali može ostaviti ranu.
3. Mačka vas grli i zatim vas grize
Ako vas mačka grli svojom šapom i zatim ugrize, to je tipičan lovački potez. Mačke, kada uhvate veći plen, obično ga zadrže prednjim nogama i zatim ga ugrizu, dok zadnjim nogama pritisnu plen.
Ako vam vaša mačka to radi, to znači da preusmerava svoje lovačko ponašanje na vas. Pokušajte da je igrate sa odgovarajućim igračkama za mačke.
4. Mačka vas liže i zatim grize
Ako vas mačka prvo liže, a zatim grize, to je verovatno znak da je previše stimulisana. Lizanje je kod mačaka obično način za stvaranje emocionalne povezanosti i pomaže im da podele svoj miris sa drugima.
Međutim, ako se tome pridruži ujed, to znači da je previše uzbuđena. U tom slučaju, možete pokušati da preusmerite njenu energiju na odgovarajuće igračke ili da je ostavite na miru dok se ne smiri.
5. Zašto mačka grize samo vas, a ne vašeg partnera?
Ako vaša mačka ugrize samo vas, ovo može biti rezultat različitih faktora. Možda je mačka preplašena ili uznemirena zbog vas ili vašeg partnera.
Ako je uplašena, može vas ugristi kao poslednju opciju ako nema gde da pobegne.
Šta da radite kada vas vaša mačka ugrize?
Ostanite mirni i nemojte se kretati naglo: Mačke postaju još uzbuđenije ako brzo pomerate ruke ili proizvodite glasne zvuke, što može izazvati još jedan ujed.
Udaljite se od mačke: Pružite joj prostor i vreme da se smiri. Ostavite je da se sakrije ako to želi.
Očistite ranu: Ako mačka ugrize dovoljno snažno da ostavi ranu, očistite je toplom vodom i sapunom, pa je pokrijte čistom gazom. Ako rana ne zaraste ili se inficira, obratite se lekaru.
Razumite razlog ujeda: Pokušajte da shvatite da li je ujed rezultat straha, stresa, igre ili prekomerne stimulacije. Razumevanje uzroka može vam pomoći da izbegnete ujede u budućnosti.
Posavetujte se sa veterinarom: Ako je ujed neuobičajeno ponašanje za vašu mačku, obratite se veterinaru koji može da ispita da li je to može biti reakcija na bol.
Preuzmite android aplikaciju.