Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Лоше стране влажних марамица

Влажне марамице су направљене од полиестера који се тешко распада. Оне загађују животну средину, мора и зачепљују одводе, али су свакодневница већине људи. Користимо их у различите сврхе – за скидање шминке, чишћење намештаја, брисање беба, руку, тастатура и још много тога.
Фото: Pixabay/

Они су постали водећи узрок загађења плажа, али изазивају и друге проблеме. Стручњаци су утврдили да могу бити узрок алергијских реакција, а посебно се не препоручују бебама. Процењује се да се за сваку бебу до треће године користи између 1.500 и 2.250 влажних марамица.

Њихова нежна кожа, која још увек није у потпуности развијена, осетљива је на све спољашње факторе, па упија све негативно са влажних марамица. За њих је најбоље користити обичне памучне јастучиће натопљене топлом водом за брисање дна. Могу се опрати под топлом водом, а затим обрисати меким пешкиром. Дерматитис и екцем све су чешћи код беба и родитеља на рукама, а стручњаци их повезују углавном са влажним марамицама. Најопаснији састојак који може изазвати такве алергије је метилизотиазолинон (скраћено: МИ), који је Америчко друштво за контактни дерматитис прогласило алергеном године 2013. Европска комисија је забранила његову употребу у свим производима који могу да остану на кожи.

Не смеју се бацати у канализацију

Иако на њима пише да их не треба пуштати у тоалет, људи то често раде, углавном зато што не виде упутства на полеђини. Они зачепљују одводе јер нису биоразградиви као обичан тоалет папир. Чак и када се одлажу у смеће, чак и тада су штетни. Због комбинације алкохола, конзерванса, мириса, влажних тела и средстава за чишћење у њему, тешко се разграђују. Осим тога, антибактеријски алкохол из њих убија бактерије и ензиме који су кључни за разлагање обичног отпада на депонијама, али и у септичким јамама. Нису добри ни за компостирање јер синтетичка влакна неће моћи да се разграде, а хемикалије и конзерванси из њих ће загадити ваше земљиште и убити екологију земљишта.

Чиме их можете заменити?

Антибактеријске влажне марамице Уместо тога оперите руке сапуном и водом. Ово је много ефикасније него да их чистите марамицама, које су се показале најмање ефикасним у чишћењу руку. Поред тога, антибактеријски састојци могу подстаћи отпорност на антибиотике.

Влажне марамице за скидање шминке

Дерматолози их не подржавају јер садрже хемикалије сличне детерџенту. Ако су превише јаки, иритирају вашу кожу, а многе које садрже алкохол могу додатно исушити кожу. Козметичaри препоручују памучне јастучиће и мицеларни раствор као најнежнију опцију за кожу.

Влажне марамице за бебе

Чак и они који кажу „еко” или „зелени” који углавном садрже воду су и даље штетни. Направљени су од полиестера и зачепиће одводе, увести пластику у ланац исхране и неће се деградирати вековима. Радије понесите памучне јастучиће и мало воде и тиме обришите бебе. Боља опција је да понесете памучне јастучиће и мало воде и тако обришете бебе.

Влажне марамице за чишћење куће

Често садрже пуно алкохола и мириса који могу иритирати и исушити кожу. Много ефикасније су магичне крпе које можете користити више пута, а које су специфичне за чишћење у домаћинству.

Zašto nam se spava kada napolju pada kiša?

Преузмите андроид апликацију.