Почетна > Бизнис
Бизнис

Лондон не одустаје од истраживања нафте и гаса у Северном мору

Британска влада је отворила нову рунду давања лиценци за истраживање нафте и гаса у Северном мору, упркос критикама еколога и научника који кажу да тај потез подрива посвећеност земље борби против климатских промена.
нафте
Фото: Pixabay/kristinakasp

Влада Конзервативне партије каже да ће вађење више фосилних горива из Северног мора створити нова радна места и ојачати енергетску безбедност Велике Британије, и да је мање штетно по животну средину од увоза гаса и нафте из иностранства, извештава АП.

„Знам да звучи контрадикторно, али је то заправо добро за животну средину. Када сагоревамо сопствени гас, он има мању штетну емисију у порцесу његове производње него страни гас, а такође подржава радна места у Британији“, рекао је министар за климу Грејем Стјуарт за BBC.

Руска инвазија на Украјину подигла је цене гаса и струје и смањила испоруке енергије широм Европе, што је навело земље да се хитно усредсреде на обезбеђивање нових извора.

Британска енергетска мрежа је упозорила да ће у земљи можда бити потребна планска искључења струје ове зиме ако гасне електране, које производе 43 одсто британске електричне енергије, не буду имале довољно гаса за наставак рада.

Велика Британија је последњи пут забележила планске рестрикције струје 1970-их, током међународне нафтне кризе и серије штрајкова рудара.

Транзициона управа Северног мора, или НСТА, саопштила је да је доступно скоро 900 нових истражних блокова и делиова блокова у Северном мору, за шта ће вероватно бити издато до 100 лиценци. Приоритет ће имати четири области на источној обали Енглеске за које се зна да имају резерве угљоводоника и које су близу постојеће инфраструктуре.

Британска влада и индустрија фосилних горива тврде да бушења с циљем повећања производње нафте и гаса неће угрозити обећање да ће земља свести емисије угљеника на нулу до 2050. године.

„Безбедно снабдевањe и нето нулта емисија не би требало да буду у сукобу. Индустрија се обавезала да ће преполовити емисије у сектору истраживања и производње угљоводиника до 2030. и да ће значајно инвестирати у електрификацију, у складиштење угљеника и у водоник“, рекао је извршни директор НСТА Енди Семјуел.

Еколози кажу да је престанак вађења фосилних горива једини начин да се глобално загревање заустави до међународно усвојеног циља од 1,5 степени Целзијуса изнад прединдустријских нивоа.

„Владина тврдња да ће сагоревање још више фосилних горива из Северног мора помоћи Уједињеном Краљевству да испуни своје међународне обавезе да до 2050. постане карбонски нето неутрална нема везе са стварношћу. Заиста смо закорачили у зону сумрака“, рекао је копредседник британске Зелене странке Адријан Ремзи.

Nedovoljno goriva na 10 posto pumpi u Pariskom regionu

Преузмите андроид апликацију.