Iako se obično trudimo da izbegnemo stres i situacije koje nas mogu naljutiti, stručnjaci su došli do zanimljivih informacija koje će vas iznenaditi. Naime, ako se ljutite najmanje pola sata dnevno ne samo da će vam pomoći jer oslobađa svaki stres, već i poboljšava kardiovaskularnu i respiratornu aktivnost.
Prema mišljenju stručnjaka ljutnja od pola sata dnevno može biti dobra za ljudsko zdravlje, a posebno za mozak.
Ali zašto je to tako?
Naime, kada se naljutimo, dolazi do neurohemijskog impulsa koji stimuliše moždane talase. Kada se nervni sistem „napreže“, ubrzavaju se otkucaji srca i disanje. Isto tako, tokom faze besa dolazi do povećane proizvodnje dopamina, hormona koji stimuliše mozak i proizvodi neku vrstu uzbuđenja u neuronima, ali i norepinefrina, hormona koji povećava krvni pritisak i rad srca.
Ljutnja je stoga način na koji se aktivira naš mozak kao i neki naši unutrašnji organi, zbog čega nije tako loš kao što mislimo.
Međutim, naučnici objašnjavaju da je u ovom slučaju veoma bitna umerenost i prema njihovom mišljenju ne treba da se ljutimo duže od 30 minuta dnevno.
U suprotnom, to bi moglo izazvati suprotan efekat i štetno uticati na naše zdravlje. Na primer, u situacijama kada postoji bes ili bilo kakva vrsta uzbuđenja, telo proizvodi kortizol, poznat i kao hormon stresa, koji ima mnogo negativnih posledica ako se pretera.
Stručnjaci upozoravaju da doprinosi bržem debljanju, oslabljenom imunitetu, problemima sa spavanjem, povišenom krvnom pritisku i holesterolu.
Načini da kontrolišemo negativne misli: Ove rečenice treba da izbacimo iz glave
Preuzmite android aplikaciju.