Među najgorim rečenicama za sampopouzdanje koje deca mogu da čuju su:“ Ti si nesposoban“, „Ne možeš ti to“…
Kada bi odrasli, a posebno roditelji, ali i vršnjaci razmišljali šta govore deci i kakve to posledice može da ostavi na njihovu psihu dugoročno, zastali bi pre nego što nešto kažu i „izmerili“ reči.
Da je to tako otkrili si oni kojima su za ceo život ostali urezani ružni komentari koje su dobili u detinjstvu.
Korisnici foruma Mumsnet su otkrili da ih još pogađaju okrutne reči koje su čuli i doživeli kao deca.
Neki su detaljno opisali kako je to što su im roditelji ili učitelji stalno govorili narušilo njihovo samopouzdanje, a kod nekih izazvalo i poremećaje u ishrani.
Drugi su rekli da su im govorili da „nikada neće ništa postići“ dok su bili deca i kako je to ostavilo negativan uticaj na njihove kasnije karijere.
Među najgore rečenice po sampopouzdanje koje deca mogu da čuju u toku odrastanja spadaju:“ Ti si nesposoban“, „Ne možeš ti to“, „Nemaš ti snage za tako nešto“, „Glup si“…
Međutim, na smopouzdanje loše mogu da utiču i neprimerene opaske vršnjaka. Jedna žena na forumu je podstakla razgovor na ovu temu.
– Ostalo mi je u sećanju iz tinejdžerskih dana, kada sam izlazila sa dečkom u koga sam bila mnogo zaljubljena, jedno pitanje njegovog prijatelja – šta on radi sa mnom jer sam nedovoljno dobra za njega – napisala je.
Podelila je da je na nju to uticalo tako da postane vrlo nesigurna, a kako je rekla, i kao žena u zrelim godinama ponekad smatra da nije tako dobra poput drugih, što je veoma frustrira.
– Uticaj neprijatnih reči na mlad um toliko je snažan da bi svi pre nego što nešto izgovorimo trebalo da razmislimo o tome. Učim svoju decu da budu vrlo svesna stvari koje govore i koje se njima kažu, jer ne znaju koliku štetu to može da im nanese – dodala je.
Drugi su podelili slične priče o tome što su doživeli kao deca i kako je to uticalo na njih.
Otišao sam na lekarski pregled za posao sa 16 godina. Imao sam viška kilograma, nedostajalo mi je samopouzdanje i samosvest.
Doktor srednjih godina je obavljao pregled. Komentarisao je da imam telo čoveka od 40 godina. Nikada to nisam zaboravio. Bilo je to pre više od 40 godina – rekao je jedan.
– Na času plivanja u osnovnoj školi, kasnih 80-ih, učiteljica me je pogledala sa ivice bazena i rekla da nisam dovoljno zgodna – požalila se druga osoba.
Jednoj je osobi maćeha rekla: „Brinuli smo se kako ćeš izgledati, ali kada si porasla, postala si malo lepša“.
– Jedan dečko me je pozvao na sastanak, a pošto što sam ga odbila, odgovorio mi je: „U redu je, ionako volim samo mršave devojke“; imala sam 16 godina tada i to je izazvalo poremećaj u mojoj ishrani, ali srećom nije dugo trajalo“ – napisala je jedna devojka.
Druga je devojka podelila situaciju kada je dečko pitao svoje prijatelje šta misle o njoj, a oni su mu odgovorili kako pretpostavljaju da ima možda neku lepu osobinu.
– Bilo je to pre 20 godina, kada su me u srednjoj školi maltretirali zbog toga što sam „ružno pače“, to je dovelo do mog potpunog nedostatka samopoštovanja, koje, nažalost, i dalje traje – dodala je jedna osoba.
Nisu samo komentari o izgledu oni koji su bolni, jer neki otkrivaju i kako im je rečeno da nikada neće biti uspešni.
Učiteljica u prvom razredu osnovne škole rekla je jednome dečku kako nikada neće biti dobar u aritmetici, i dok je godinama učio i mučio se, nikada to nije zaboravio.
„Savršeno sam kompetentan kao odrasla osoba, ali nikad nisam zaboravio taj grubi komentar“, rekao je.
Neke su žene podelile i bezosećajne komentare svojih majki pošto su doživele pobačaj. „Kada sam mami rekla za svoj pobačaj, prvo što mi je kazala – rekla sam ti, radiš previše“.
Druga osoba je rekla da njena majka ne želi da ona bude uspešnija od nje, te da joj stalno govori: „Neću ti oprostiti što si bolja od mene“.
Stručnjaci tvrde da omiljena dečja aktivnost može da izazove depresiju i anksioznost
Preuzmite android aplikaciju.