Početna > Biznis
Biznis

Litijum vredan kao belo zlato

Litijum nazivaju i belim zlatom, jer je neophodan za baterije koje se ugrađuju u električne automobile.
Foto: Unsplash/jasondeblooisphotography

Ali tamo gde su njegova nalazišta redovno izbijaju i konflikti. Kao na primer u Španiji.

Ekstremadura je španski region poznat po trešnjama u cvatu i dobrim šunkama. Na krajnjem zapadu Španije, između gradova Kaseres, Merida i Badahoz puno je netaknute prirode. Ali sada je ovaj kraj dospeo u fokus proizvođača baterija.

Jedan od preduzetnika u regionu je Mario Seldran. On ulaže u nekretnine, ali i u proizvodnju grafena, materijala čije osobine oduševljavaju fizičare.

Ipak, najviše su ga privukle baterije. On je sa firmom Grabat enerdži 2016 skrenuo na sebe pažnju, pošto je upravo ta mala firma navodno razvila bateriju od grafena, sa bržim punjenjem i većom snagom od litijum-jonske baterije. Posle toga firma se godinama više nije obraćala javnosti pa je poneko pomislio da se radi o velikom blefu.

Mario Seldran je posle dve godine napustio firmu jer više nije bio saglasan sa strategijom. Od tada se posvetio svom projektu izrade baterija. On u Ekstremeduri želi da izgradi ukupan lanac proizvodnje litijumskih baterija. Firma u koju je zajedno sa svojim poslovnim partnerima uložio sredstva zove se Phi4Tech.

Lokalni političari se nadaju novim radnim mestima. Investicija u fabriku baterija bi trebalo da iznosi 400 miliona evra. Seldran je već kupio stari rudnik kobalta na granici sa Andaluzijom.

Godine 2019. je u svetu proizvedeno 77 000 tona litijuma. Do 2024. trebalo bi da se potražnja za ovim metalom udvostruči. Sve više automobilskih koncerna vide budućnost u električnim automobilima, a litijum se koristi i za skladištenje energije dobijene od sunca i vetra.

Pročitajte još vesti iz sveta biznisa.

 

Preuzmite android aplikaciju.