Početna > Novi Sad

Zeleni grad Novi Sad

Letnji događaji – izazov za ekologiju i šansa za promene navika

Uz postepeno ali sigurno približavanje leta i ponovnog otvaranja novosadskog Štranda, zatim muzičkih i kulturnih festivala, kao simbola Novog Sada, dolaze i novi, a ujedno i stari zeleni izazovi sa kojima se suočavamo.
Foto: Gradske info

Da li smo spremni da postepeno ( jer svesni smo da ni jedna odlična navika ne može da dođe „preko noći“) menjamo navike u kupovini sladoleda, osvežavajućih pića, grickalica a potom i odlaganju ostataka od istih, kako bi događaji na koje idemo postali održiviji?

Kao što znamo, približavaju nam se i jedni od najvećih muzičkih festivala i opšte je poznat problem gomilanja nepotrebne jednokratne plastike u obliku čaša, pribora za jelo, štapića i tanjirića.

U toku su različite inicijative da se svaki događaj učini što održivijim i „zelenijim“ s obzirom da se na taj način ispunjavaju ciljevi održivog razvoja (SDG) Agende 2030 Ujedinjenih nacija.

Vlada Republike Srbije je direktno učestvovala u razvoju i pisanju Agende održivog razvoja kroz uključivanje građana u proces putem konsultacija o razvojnoj agendi posle 2015. godine i direktnim učešćem predstavnika države na globalnim forumima na kojima su definisani ciljevi održivog razvoja.

Prema ISO standardu 20121, održivo upravljanje događajima je proces integrisanja pitanja zaštite životne sredine i društvene odgovornosti u planiranje događaja. Održivo upravljanje događajima zahteva uvažavanje potreba i vrednosti različitih zainteresovanih strana na koje događaj utiče. Sa jedne strane, potrebno je smanjiti količinu otpada, a sa druge ostvariti filantropske ciljeve projekta.

Održivo upravljanje događajima je više od uklanjanja plastičnih boca za vodu ili smanjivanja emisije ugljenika povezane sa događajima. Ono predstavlja uključivanje strategije u politike, procese, sisteme i akcije koji se prepliću, kako bi podržalo efikasnije i profesionalnije upravljanje događajima.
Foto: Gradske info

Složićemo se da nije sve ni na nama, kao krajnjim korisnicima i konzumentima, jer ako ne postoji izbor na ekološki prihvatljivije varijante, mi ne možemo dostići cilj i nakon događaja ostaviti prirodu u stanju u kojem smo je zatekli.

Ono do čega dolazimo i smatramo kao nužno jeste podizanje svesti organizatora na podsticanje promene kroz kreativne načine uključivanje publike. Organizatori imaju određenu moć i slobodu usmeravanja publike na održivi razvoj.

Publika sve više traži da događaji budu održivi, zeleni i etički.

Na primer, prema istraživanju sajta www.GreenerFestivals.com , zeleni festivali su primamljiviji posetiocima, jer više od 80% ispitanika misli da buka, otpad i saobraćaj imaju negativan uticaj na životnu sredinu i ljude, 48% ispitanika bi platilo više za zelene događaje, a 36% ispitanika je reklo da je primena principa održivog razvoja važna prilikom kupovine karte za neki događaj.

Da li si jedan od onih koji smatra da je vreme za promenu ka održivom upravljanju događajima i da li bi takve promene u potpunosti podržao? Ostavljamo te uz, nadamo se, pokrenute misli ka zelenim opcijama u dugo očekivanom letu.

Budući mostovi Novog Sada

Preuzmite android aplikaciju.