Оне су омиљени плод медитерана и кључни састојак многих медитеранских јела. Осим свог карактеристичног укуса, маслине се истичу и због богатства витамина и минерала које садрже, чинећи их важним састојком исхране.
Још од древних времена, маслине су биле коришћене као лек за многе болести, чак за више од 60 различитих.
Висок садржај витамина Е чини маслине важним антиоксидансом, што је кључно за очување здравља организма. А листови ове биљке користе се за припрему чаја који има изузетне здравствене користи.
Рецепт за чај од листа маслине
Листове за чај најбоље је брати у пролеће када су млади. Након брања, листове је потребно опрати и осушити на ваздуху, а затим чувати у затвореној посуди далеко од директног сунчевог светла.
За припрему чаја, користи се 15 до 20 осушених листова маслине на 300 милилитара воде. Воду треба прокувати, додати листове и кувати их заједно 2 до 3 минута.
Након тога, оставите листове да одстоје у води још 10 минута, након чега се изваде. Чај се може пити топао или хладан, са додатком меда, лимуна или без ичега.
Најбоље је да се овај чај пије свакодневно како би се осетила побољшања код различитих здравствених проблема. Лист маслине има широк спектар користи, укључујући помоћ код упале плућа, туберкулозе, грипа, менингитиса, хепатитиса Б, херпеса, упала мокраћног система и превенцију инфекција изазваних гљивицама.
Такође, компоненте присутне у листовима маслине јачају имунитет, делују антивирусно, антипаразитски, антибактеријски и антифунгално. Ови листови доприносе регулацији крвног притиска, стабилизацији нивоа шећера и холестерола.
Чај од маслиновог лишћа препоручљив је и као превентивна мера против наведених болести. Укус овог чаја је благ, са само суптилном горчином.
Новија истраживања су потврдила да чај од маслиновог лишћа садржи више антиоксиданаса чак и од зеленог чаја, чиме га сврстава међу најздравије чајеве на свету.
Преузмите андроид апликацију.