Početna > Biznis
Biznis

Lekarski pregled na zahtev poslodavca i minimalac na porodiljskom

Na različita pitanja iz oblasti radnopravne zaštite i radnog zakonodavstva odgovaraju eksperti i dugogodišnji pravnici s položenim pravosudnim ispitom iz Saveza samostalnih sindikata Beograda.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Radim kao viljuškarista. Poslodavac me upućuje na lekarski pregled povodom obavljanja tih poslova. Da li postoji obaveza poslodavca da mi organizuje prevoz do zdravstvene ustanove u kojoj ću obaviti pregled i da li bi to trebalo da mi bude organizovano van radnog vremena?

ODGOVOR: Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti poslodavac organizuje i obezbeđuje iz svojih sredstava zdravstvenu zaštitu zaposlenih radi stvaranja uslova za zdravstveno odgovorno ponašanje i zaštitu zdravlja na radnom mestu zaposlenog, koja obuhvata lekarske preglede radi utvrđivanja sposobnosti za rad po nalogu poslodavca. Prema Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, poslodavac je takođe dužan da obezbedi da sprovođenje mera bezbednosti i zdravlja na radu ne prouzrokuje finansijske obaveze za zaposlenog i ne utiče na njihov materijalni i socijalni položaj stečen na radu i u vezi s radom. Za pregled zaposlenog može se odobriti plaćeni – slobodan dan ili deo dana (u zavisnosti od interne regulative). Obaveza plaćanja troškova prevoza u te svrhe nije ustanovljena za poslodavca, ali bi nadoknada pomenutih troškova do mesta pregleda ukoliko je isti neophodan trebalo da padne na teret poslodavca.

Pre nego što sam zatrudnela radila sam kod poslodavca za nešto veću zaradu od minimalne, a sada moje kolege ne dobijaju ništa više od toga, čak i ispod minimalne ponekad. Uskoro mi ističe porodiljsko odsustvo, pa me zanima da li poslodavac ima pravo da zaposlenoj koja odsustvuje s rada po osnovu nege deteta isplati zaradu koja je niža od minimalne?

ODGOVOR: Prema Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom pun mesečni iznos naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva ne može da bude manji od minimalne zarade utvrđene na dan početka ostvarivanja prava. Porodiljsko odsustvo, u skladu sa Zakonom o radu, traje do navršena tri meseca od dana porođaja, što znači da samo za taj period, a ne za vreme odsustva radi nege i posebne nege deteta, mesečna naknada zarade ne može da bude manja od minimalne zarade.

Pod minimalnom zaradom podrazumeva se iznos koji se dobija kada se minimalna cena rada po satu, utvrđena u skladu sa Zakonom o radu na dan početka ostvarivanja prava, pomnoži sa 184 sata i uveća za pripadajuće poreze i doprinose.

Nova minimalna cena rada od 271 dinar neto primenjuje se kalendarski od 1. januara 2024, bez obzira na to za koji se prethodni mesec isplata minimalaca obavlja. Na primer, ako u januaru 2024. poslodavac isplaćuje minimalnu zaradu za decembar 2023, on će isplatiti važeću minimalnu neto cenu rada po času u visini od 271 dinar i obračunati broj časova za mesec za koji vrši isplatu – za decembar 2023.

Najviše kupovine preko mobilnog telefona

Preuzmite android aplikaciju.