Lekari tvrde da bi sedmodnevni odmor od društvenih mreža doprineo boljem raspoloženju i očuvanju mentalnog zdravlja. Možete li da zamislite nedelju dana bez Instagrama, Fejsbuka i Tvitera? Ukoliko je odgovor negativan, važno je znati kada se pali crvena lampica koja signalizira da smo preterali sa virtuelnim svetom.
Iako im je prvobitna namena bila olakšavanje komunikacije i brži dolazak do informacija, društvene mreže su u modernom svetu poprimile mnogo veći značaj u životima ljudi. Mnogi ne mogu da zamisle jedan dan bez skrolovanja, lajkovanja i deljenja fotografija.
„Ukoliko imamo problem sa tim da ne otvorimo društvenu mrežu čim ustanemo ili onda kad nam u trenutku sine neka ideja, imamo problem da odložimo, imamo anksioznost kad nismo dovoljno često na društvenim mrežama pa nismo ispratili sve, onda svakako možemo da govorimo o tome da to već nalikuje na zavisnost“, rekla je Irena Đorđević, psihijatar i psihoterapeut.
Negativni efekti prekomernog korišćenja društvenih mreža su brojni.
„Svakako one mogu da pojačaju i našu anksioznost, depresivnost i negde možemo da stvorimo jedan zavisinički obrazac ponašanja u odnosu na njih pa da nam bude problem ukoliko nam nisu dostupne u nekom trenutku“, zaključila je psihijatar i psihoterapeut Irena Đorđević.
Šta vi mislite? Da li biste izdržali nedelju dana bez društvenih mreža?
„Snapchat“ se sprema da uvede novu funkciju roditeljske kontrole nazvanu „Family Center“
Preuzmite android aplikaciju.