Početna > Svet
Svet

Lego kocke: Odakle potiče naziv i kako su napravile revoluciju u svetu igračaka?

Danas je detinjstvo praktično nezamislivo bez plastičnih blokova, koji se savršeno sklapaju u raznovrsne oblike, poznatije kao Lego kocke. Ipak istorija ovog brenda potiče od 1932. godine kada je Ole Kirk Kristijansen osnovao kompaniju za proizvodnju drvenih igračaka u svojoj rodnoj Danskoj.
Foto: Unsplash/ Mourizal Zativa

Kako je jedna porodica iz Danske napravila revoluciju u industriji igračaka i zaludela čitav svet za svojim proizvodom? Odgovor je prilično jednostavan – dali su ljudima mogućnost improvizacije i da izraze svoju maštu, pre nego određeni zacrtani šablon za korišćenje proizvoda.

Reč Lego potiče od dve danske reči “leg godt” što u prevodu znači „dobra igra“.Nekoliko godina nakon kreiranja ove složenice Kristijansen je saznao da Lego na latinskom znači „sastavljati“ što se, neplanirano, ispostavilo kao pun marketinški pogodak.

Iako je 1932. osnovana kompanija, plastične Lego kockice kakve danas poznajemo su počele da se proizvode tek 1958. godine, kada su zamenile prethodne drvene verzije kockica.

Mnogo toga se u priči nastanka Lego kockica vezuje za slučajnost, neki bi rekli sudbinu. Tako su Ole i njegov sin Godtfred, prešli na plastične kockice, tek kada im je fabrika gde su proizvodili drvene igračke izgorela u požaru 1940. godine.

Patent za sadašnju verziju Lego kockica, otac i sin su pronašli u Velikoj Britaniji, međutim te kockice nisu ispunjavale sve uslove za slobodnu improvizaciju. Najbitnije je bilo da se dizajn kocki promeni tako da spajanje i povezivanje ne bude ograničeno, čime će se povećati broj mogućih kombinacija, kao i raznovrsnost oblika koji se mogu dobiti spajanjem ovih kockica.

U tome su uspeli i napravili autentičan proizvod za milijarde dece, ali i odraslih širom planete.
Foto: Unsplash/ Mourizal Zativa

Ako biste danas naišli na kocku proizvedenu 1958. godine, ona bi se savršeno uklopila u set koji ste juče kupili. Ako biste sutra naišli na kocku proizvedenu 1963. godine nju biste takođe mogli uklopiti u bilo koji set, a pored toga imali biste u rukama prvu verziju napravljenu od „ABC“ netoksične plastike koja ne menja oblik ni boju čak ni posle 40 godina.

Lego brend je dostigao neverovatan uspeh i zbog svojeg odnosa sa mušterijama. Saslušali su sve kritike i uvek su se trudili da inovacijama poboljšaju proizvode i što više približe publici, toliko da danas svaki kultni film, strip ili knjiga imaju svoje Lego replike. Čak su otišli toliko daleko da imaju svoju filmsku i gejming industriju.

Brend je takvim pristupom i postao sinonim za igračke na planetarnom nivou i zbog toga se Lego i dalje prodaje u prodavnicama igračaka širom sveta i pored toga što nije „najeftinije“ zadovoljstvo.

Sedmog juna 1968. godine otvoren je prvi Legolend park u Danskoj i prostirao se na 59 hektara za sve ljubitelje ovog brenda. Koliko su oni željno isčekivali ovaj potez pokazuje i to da je tokom prve sezone park posetilo čak 625 hiljada ljudi.

Danas postoje osam Legolend parkova širom svet. U Bilundu, Kaliforniji, Floridi, Maleziji, Dubaiju, Vindzoru, Japanu i Nemačkoj.

Godine 1980. deo verne armije izgradio je kulu od lego kockica visoku 13,1 metara. Od tada pa do danas svako sledeće graditeljsko dostignuće bacalo je u senku na one prethodne i iznova pokazivalo koliko je Lego globalno voljen brend.

Kasnih 90-tih izgrađen je toranj visok 24,88 metara koji je ušao i u Ginisovu knjigu rekorda, a 2008. godine izrađen je još jedan, u Legolend Vindzor zabavnom parku, u visini od 30,48 metara sa 500 hiljada utrošenih kocki.

Najnoviji Ginisov rekord postavljen je u junu 2015. godine u Milanu, sa kulom visokom 35 metara i 550 hiljada utrošenih kocki.

Sve se menja vremenom, samo Lego kocke ostaju. Sa ogromnim brojem fanova širom planete Lego kocke su decenijama već najpopularniji proizvod u industriji igračaka, dok su 2015. u anketi sprovedenoj u Velikoj Britaniji dobili tiulu „najboljih igračaka svih vremena“.

Nema sumnje da se i deca, ali i odrasli kolekcionari i na teritoriji Srbije slažu sa ovakvom konstatacijom, jer su Lego kockice bile neizostavan deo odrastanja.

U sledećem videu možete pogledati razvoj kompanije Lego kroz istoriju.

Šta Amerikanci najčešće pretražuju na Guglu kada je naša zemlja u pitanju? 

Preuzmite android aplikaciju.