Лебарски сокак је назив који је скован у Новом Саду давно, још пре два века. Овај назив односио се на једну новосадску улицу, а након Првог светског рата ова улица је добила свој садашњи назив.
У питању је Улица Светозара Милетића.
Лебарски сокак у Новом Саду? Како и због чега?
Лебарски сокак је назив за данашњу Милетићеву улицу. Наиме улица је у току 20. века често мењала своје називе, а пре Првог светског рата носила је чувени назив Лебарски сокак. Лебарски сокак као што можете и закључити настао је према хлебу. Наиме, на угловима ове улице жене су продавале врућ хлеб. Мирис тек испеченог хлеба се ширио околним делом те је управо због тога овај део града понео назив Лебарски сокак.
Милетићева улица простире се између Змај Јовине улице и Улице Јована Суботића. У време када је носила назив Лебарски сокак ова улица је била позната као место где су се налазиле куће многих новосадских интелектуалаца и личности, попут Станоја Станојевића, Момчила Тапавица, Милана Савића, Исидора Бајића…
Лебарски сокак је назив који је кориштен за ову улицу све до Првог светског рата када ће улица понети назив по једном од градоначелника Новог Сада – Светозару Милетићу.
У току Другог светског рата Улица је понела назив Лајош Кошута, а након Другог светског рата враћен је назив који је био познат пре тога. Данас се за ову улицу скраћено каже Милетићева улица.
Улица је и данас позната због своје велелпне архитектуре, занимљивих локала и старих прича које се скривају у кућама овог сокака. Иако се хлеб више не продаје на углу, Лебарски сокак остао је синоним за један део града који је некада био најживљи и најпосећенији у граду.
Преузмите андроид апликацију.