Početna > Biznis
Biznis

Lažne nagradne igre zamka za školarce

Sezona povratka u škole i na fakultete veliki je događaj za sve đake, studente i njihove roditelje. Sajber-kriminalci svake godine koriste naporan period akademskih priprema i kupovina kako bi pokrenuli fišing kampanje.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Međutim, stručnjaci kompanije „Kasperski” upozoravaju da njihove kampanje ove godine za cilj imaju i krađu ličnih podataka učenika, nastavnika i administratora u obrazovnom sektoru.

– Prevaranti sve više koriste obrasce za prikupljanje podataka na različitim platformama ili upitnicima kao što je „Gugl forms” da bi uspeli nekoga da prevare. Stručnjaci kompanije „Kasperski” identifikovali su ciljane fišing napade koji koriste ove lažne upitnike za krađu ličnih podataka studenata na Univerzitetu „Nojman” u SAD – navode iz ove kompanije.

U jednoj takvoj prevari žrtve dobijaju obaveštenje u kojem se tvrdi da koriste dve različite „Majkrosoft” imejl-adrese na različitim univerzitetskim portalima. Kako bi sprečili da se njihov „Ofis 365” nalog deaktivira, od njih se traži da popune anketu koja zahteva osetljive detalje kao što su ime, broj telefona, univerzitetski imejl i lozinka.

„Ovakve prevare mogu dovesti do ozbiljnijih, dugoročnijih posledica“ upozorava Olga Svistunova, stručnjak za bezbednost u kompaniji „Kasperski”. Ona kaže da, ako napadači dobiju pristup privatnim informacijama đaka i studenata kao što su raspored predavanja ili časova, mogli bi ih iskoristiti za različite vrste zloupotreba pa i maltretiranje preko interneta ili čak krađu identiteta.

Ona takođe upozorava da je neophodno da učenici i studenti budu pažljiviji i oprezniji kada odgovaraju na takva sumnjiva obaveštenja. Otkrivena je još jedna prevara koja uključuje prevarante koji organizuju lažne nagradne igre u kojima obećavaju učenicima da će osvojiti razne skupocene uređaje korisne za obrazovanje: mobilne telefone, tablete i laptope.

Da bi učestvovale u ovim primamljivim takmičenjima, od žrtava se traži da dostave lične podatke i navedu svoj željeni model laptopa. Pored toga, od pojedinaca se traži da preko „Vocapa” sa 15 svojih kontakata podele vezu do stranice za izvlačenje nagrada. Mogućnost osvajanja vrednog predmeta poput laptopa je mamac koji krije zamku – takozvanim pobednicima je rečeno da moraju da plate isporuku svojih nagrada.

Ovaj zahtev za dodatnom uplatom je jasna oznaka da je nagradna igra prevara. Iz „Kasperskog” podsećaju da ponuda može izgledati primamljivo, ali kombinacija neobično velikodušne nagrade i zahteva da se pokriju troškovi isporuke je znak prevare.

Dobra vest za ratare – raste cena pšenice

Preuzmite android aplikaciju.