Директор млађих категорија Фудбалског савеза Србије (ФСС) НИкола Лазетић изјавио је да су му помешана осећања, након што су минуле недеље кадети (У17) изборили пласман на шампионат Европе, а омладинци (У19) у последњим секундима остали без финалног турнира.
„Штета је што нисмо успели да поновимо резултат из прошле године, када су обе наше селекције биле учесници завршног турнира. У сваком случају, кадети су нас одушевили. Нису клонули духом после пораза од Белорусије на старту квалификација, декласирали су Босну и Херцеговину и Израел и у великом стилу оверили визу за шампионат у Мађарској“, рекао је Лазетић за сајт ФСС.
Некадашњи репрезентативац посебно је апсотофирао улогу селектора кадета Александра Луковића, такође бившег А репрезентативца и учесника Светског првенства у Јужној Африци 2010. године.
„Многи су га оспоравали на почетку циклуса, чак сам и ја био на удару, али сам се водио идејом да неко ко је као играч прошао све репрезентативне селекције и касније оставио дубок траг у А репрезентацији, неко ко је играо фудбал на највишем могућем нивоу, мора да има предност у односу на тренере који немају никакво интернационално искуство. Разговарали смо пре и после сваке утакмице, зрачио је оптимизмом и уливао огромну дозу самопоуздања. Рекао сам му уочи последњег меча да ми се много допада што је толико самоуверен, он ми је одговорио ‘Лазо, како играчи да ми верују, ако код мене осете страх’“
Жреб за завршни турнир који ће се одржати од 17. маја до 2. јуна на програму је у понедељак у Будимпешти, а Србија ће бити у првом шеширу са репрезентацијама Француске, Португала, Републике Ирске, Шпаније, Холандије и Хрватске.
У другом шеширу су Велс, Италија, Немачка, Пољска, Енглеска, Шкотска, Швајцарска и Словенија.
„Уопште се не оптерећујем именима ривала. Веома је важно да смо квалитетним радом и добрим резултатима у претходне две године, стекли привилегију да у сваком жребу будемо међу носиоцима. То је одличан предуслов за неки запаженији пласман на завршном турниру. Свакако да бисмо волели да и ова генерација понови успех претходне која је под вођством Радована Кривокапића догурала до полуфинала и несрећно изгубила тек после извођења пенала. Идемо корак по корак. Битно је да смо максимално фокусирани и да поштено и часно радимо свој посао. Данас у ФСС нико ниједном селектору не може да се меша у избор играча, тактику и било шта друго. То нам је једино важно и само такав приступ доноси жељени резултат“.
Утакмице на завршном турниру у Мађарској играће се на седам стадиона, а занимљиво је да ће дан после полуфиналних сусрета, на Пушкаш Арени у Будимпешти бити одиграна финална утакмица УЕФА Лиге Европе.
„Не сумњам да ће Мађари овај турнир да организују на најбољи могући начин. Имали смо прилику да се уверимо у квалитет инфраструктуре на њиховим стадионима и драго ми је што ће наша деца већ у овом узрасту имати могућност да осете атмосферу великог фудбалског догађаја. Морамо само да поведемо рачуна о једном детаљу који се претходних година показао као очигледан проблем. Наиме, утисак је да клубови журе са прекомандом тих клинаца у сениорске тимове“.
„Чим нека селекција оствари добар резултат на првенству Европе, они их брже боље прикључе првој екипи и то није добро за даљи развој њихове каријере. Тамо углавном греју клупу и не добијају прилику да искажу свој раскошан таленат. Сви који се бавимо млађим категоријама, морамо добро да размислимо да ли је неки играч зрео за сениорски ниво или је боље да остане са својом генерацијом и да кроз утакмице настави са развијањем. Чему толика журба, битно је да та деца имају континуитет и што више минута у ногама“, истиче Лазетић.
Турнир у Мађараској добија још више на значају ако се има у виду да је квалификационог типа за Светско кадетско првенство у Перуу ове године.
„Свакако мотив више и фантастичан изазов за екипу Александра Луковића. Европа има пет места, што значи да пласман у полуфинале гарантује учешће на планетарном шампионату. Нажалост, Кривокапић није имао ту срећу, јер турнир у Израелу није био квалификационог карактера. Није лако у конкуренцији пет најјачих европских селекција заузети једно од првих пет места, али ћемо дати све од себе да остваримо још један велики подвиг“, рекао је Лазетић.
Он се потом још једном осврнуо на драматичну завршницу утакмице у Пољској, где су омладинци примили два гола и остали без пласмана на Европско првенство.
„Имали смо вођство од 2:0 и све у нашим рукама. Нажалост, опет се десило да останемо са играчем мање и то нас је коштало пораза. Реч је о веома талентованој генерацији играча 2004. годиште, већина њих игра у Црвеној звезди, Партизану, Војводини, имамо играче Милана, Ајакса, Манчестер ситија. Не сме да им се догоди да олако добијају жуте и црвене картоне и да своју екипу доводе у безизлазну ситуацију. Пре шест месеци на турниру Ћеле Вилотић, последњу утакмицу против Француске играли смо без шест суспендованих играча. Сада у Пољској исто. Недопустиво је да одлучујући меч са домаћином дочекамо са 13 фудбалера у протоколу. Шесторица су отпала због дуплих жутих картона“.
Лазетић је апеловао бих и на клубове да пораде на едукацији играча.
„Ми у репрезентацији немамо пуно времена на располагању, припреме су кратке, два-три дана и одмах морамо да се посветимо утакмици. Не желим да упирем прстом ни у кога, али је то озбиљан проблем и морамо сви да га решимо. Да поведемо рачуна да се деца која обуку опрему државног тима понашају у складу са обавезама правог професионалца. Не смеју своје незадовољство и личне проблеме да манифестују на начин који целу репрезентацију доводи у велики проблем“, упозорио је Лазетић и подсетио на још једну појаву која отежава рад стручњака задужених за млађе категорије у националном савезу.
„Задатак свих нас из спортског сектора Савеза је да радимо на стварању профила репрезентативца Србије. Да те играче едукујемо и припремимо да једног дана буду носиоци игре у А репрезентацији. У тактичком смислу, постоје објективни проблеми јер нема свака селекција довољан број квалитетних играча на одређеним позицијама да бисмо могли да пратимо и копирмо модел игре А тима.
Гудељ је поливелантан играч и сјајно је одрадио задатак у новој улози коју му је доделио селектор Стојковић на мечевима против Литваније и Црне Горе, али у неким селекцијама немамо играче његових карактеристика и морамо да играмо са четворицом у задњој линији“.
Није то неки велики проблем. Мени више сметају неке друге ствари на које може да се утиче. Дешава се да неки играчи одбијају позив у репрезентацију јер клубови желе да их сачувају за првенствене утакмице, упозорава Лазетић.
„То морамо да променимо. Да пошаљемо јасну поруку да је национални грб нешто најсветлије и најважније. Да никаква клупска обавеза или не дај Боже лични интерес не сме да буде испред оног националног и репрезентативног“, закључио је Лазетић.
Košarkaši Partizana večeras dočekuju Real u borbi za plej-of
Преузмите андроид апликацију.