Председница Европске централне банке Кристин Лагард потврдила је данас планове о почетном повећању каматних стопа за четвртину процентног поена у јулу, и поручила да је њен тим спреман да убрза подизање камата уколико буде потребно, односно ако инфлација настави да расте.
Лагардова је, у обраћању на годишњој банкарској конференцији у Синтри, у Потугалији, изнела уверавања да нови антикризни инструмент, који тек треба да буде објављен, неће стајати на путу да се ЕЦБ ухвати у коштац с најбржим растом потрошачких цена од увођења евра, извештава „Блумберг“.
„Јасно је да постоје услови у којима постепено деловање не би било прикладно. Ако бисмо, на пример, уочили да раст инфлације прети да подрије инфлациона очекивања, или знаке трајнијег губитка економског потенцијала који ограничава доступност ресурса, морали бисмо знатно брже да повучемо прилагодљивост монетарне политике“, рекла је она.
Очекује се да ће раст инфлације у еврозони износити ове године 6,8 посто, што је знатно изнад циља ЕЦБ-а од 2,0 процента.
Америчка тв станица ЦНБЦ преноси да је Лагардова такође умањила забринутости у погледу ризика од рецесије у зони евра.
„Осетно смо ревидирали наше прогнозе раста за наредне две године. Али, и даље очекујемо позитивне стопе раста захваљујући потенцијалу домаћих заштитних инструмената против губитка замајца раста“, нагласила је она.
ЕЦБ је у јуну прогнозирала стопу раста БДП-а еврозоне од 2,8 посто за ову годину, али економски аналитичари све чешће говоре о могућем уласку у рецесију крајем године због руске инвазије на Украјину и утицаја који она има на глоба;лну економију.
У 19-чланом валутном блоку је дошло до погоршања стопе раста услед енергетске кризе, санкција уведених Русији и глобалне прехрамбене несигурности.
Европска централна банка је одржала раније овог месеца ванредни састанак и најавила нови алат који има за циљ решавање ризика од неуједначених услова задуживања и фрагментације еврозоне. Међутим, тржишни актери и даље не назиру одговор на питања о тајмингу и обиму најављеног механизма.
Инвеститори су забринути због високе инфлације и пажљиво прате шта ЕЦБ саопштава и ради. Такође су опрезни због високог нивоа дуга у Европи, посебно у Италији, и страхују да ће повратак строже монетарне политике постати финансијска кочница у чланицама које имају велики дуг, наводи ЦНБЦ.
Преузмите андроид апликацију.