Почетна > Бизнис
Бизнис

Квартални монитор: Наставља се привредни опоравак Србије

Наставља се привредни опоравак Србије и раст њеног БДП-а и у другом кварталу 2021. године износи 1,3 одсто у односу на први квартал, објављено је у публикацији Квартални монитор.
Фото: WikimediaCommons/NMedjedov

У свом 65. кварталном извештају, аутори публикације истичу да је настављен привредни опоравак у целој Европи, тако да су земље Централне и Источне Европе (ЦИЕ) забележиле просечан раст од 2,3 одсто, а земље ЕУ 2,1.

Такође, наводи се да је у односу на други квартал 2020. године, Србија у другом кварталу ове године остварила раст од 13,7 одсто, земље ЦИЕ 11,7, а ЕУ 14,2 одсто.

У билтену Квартални монитор, који издаје Економски факултет и његова Фондација развој економске науке, наглашава се да је Србија у мањој групи земаља које су премашиле преткризни ниво из четвртог квартала 2019. године.

Србија у односу на тај период има већи БДП за 2,3 одсто, док су земље ЦИЕ испод тог нивоа 0,2 одсто, а земље ЕУ 2,3 одсто испод БДП-а из четвртог квартала 2019.

Аутори Кварталног монитора извршили су корекцију раста БДП-а Србије у 2021. са 6 на 6,5 одсто

Констатује се да је остварен раст већи од очекиваног, као и у целој Европи, чему су, како се наводи, највише допринели слабљење епидемиолошких мера и јачање приватне потрошње, док ће на привредни раст у овој години, како се оцењује, негативно утицати суша, знатно мање инвестиција и убрзање инфлације.

Фискални дефицит знатно је мањи у првих седам месеци од планираног, а каматне стопе НБС и пословних банака су на историјском минимуму, наводи се у извештају.

Такође, наводи се да су краткорочне перспективе раста повољне, да су прогнозе раста из периода у период подизане, а да је основни покретач привредног раста лична потрошња која је повећана за 4,61 одсто у односу на четврти квартал 2019.

„Све привредне делатности, осим пољопривреде, имају снажан раст. Трговина, саобраћај, туризам, угоститељство и индустрија опорављају се од кризе изазване корона вирусом, док ИТ сектор, телекомуникације и комуникацијске услуге настављају раст из предкризног времена“, наводи се у анализи Кварталног монитора.

Истиче се да су увоз и извоз већи него у време пре кризе, али су инвестиције мање, што, како сматрају, може да угрози раст у наредном периоду.

Индустријска производња у Србији пала је у другом кварталу за 2,8 одсто, али је у односу на други квартал прошле године порасла за 15,9 одсто.

Индустрија се у Србији, као и у Европи, опоравља, али је тај раст успорен због спорог опоравка ауто индустрије, наводи се у анализи Кварталног монитора.

Стопа незапослености у другом кварталу опала је 11,1 одсто у односу на претходни. Неформална незапосленост пала је на 12 одсто, а до пре неколико година била је 20, подсећа Квартални монитор. Такође, како се наводи, регистрована запосленост повећана је 3,3 одсто, од чега 4,9 одсто у приватном сектору, а у јавном 0,5.

Запосленост расте у већини делатности, а највише у ИТ сектору, телекомуникацијама и медијима 11,6 одсто, у грађевинарству 6, трговини 4,9 и прерађивачкој индустрији 4,6 одсто.

Зараде су порасле у односу на прошлу годину 6,6 одсто

Како наводе аутори, зараде су порасле у односу на прошлу годину 6,6 одсто, али ове године стагнирају са свега 0,3 одсто раста у односу на прошли квартал. То је, како се наводи, последица инфлације која је у августу достигла 4,3 одсто и која ће, како се очекује и даље расти, као и у целом свету. Такође, наводи се да зараде расту у приватном сектору много брже него у јавном.

Спољни дефицит у другом кварталу износио је 570 милиона евра, односно 4,4 одсто БДП, и очекује се његов раст и у трећем и у четвртом кварталу, највише због дефицита спољнотрговинског биланса, јер је динар ојачао што ће утицати на ценовну конкурентност, наводи се у извештају.

И даље је висок прилив страних директних инвестиција, које су у другом кварталу износиле 731 милион евра, а последица су субвенција, ниских трошкова рада и образоване радне снаге, наводи Квартални монитор.

Спољни дуг је у августу достигао 28,3 милијарде евра, што је 57,6 одсто БДП-а, али се држава у септембру задужила за више од милијарду евра, тако да дуг сада износи 29,5 милијарди евра, констатују аутори Кварталног монитора, уз напомену да је повољно што БДП брже расте од дуга.

Прочитајте још вести из света бизниса.

 

Преузмите андроид апликацију.