Трговинска размена Чешке и Србије расте сваке године за 17 до 18 одсто, а прошле године је достигла 2,2 милијарде евра, изјавио је амбасадор Чешке у Србији Томаш Кухта и навео да се сада отварају нове могућности сарадње и у области одбрамбене индустрије.
Чешке компаније из области одбрамбене индустрије су на Форуму о чешко-српској сарадњи у области одбрамбене индустрије, који је одржан ове недеље у амбасади Чешке у Београду, изразиле велико интересовање за сарадњу са Србијом, а амбасадор Кухта каже за Тањуг да је веома задовољан сарадњом две земље јер је она диверзификована и присутна у разним секторима.
Нагласио је да је достигнути обим трговинске размене две земље од 2,2 милијарде евра фантастичан резултат.
„Имамо добру сарадњу у области земљорадње. Грађани су претходних дана могли да посете чешки штанд на Пољопривредном сајму у Новом Саду, на коме је Чешка у оквиру европског штанда организовала разна дешавања. Земљорадња је један од сектора у коме је сарадња између Србије и Чешке најприроднија, а са тим је спојена и прехрамбена индустрија“, навео је Кухта.
Према његовима речима, сарадња постоји и у бројним другим областима као што је изградња српских железница у којојој учествује чешка компанија АЖД, између осталог и на главној железничкој станици у Београду.
„Имамо велике инвестиције у области минералних вода, компанија Књаз Милош је сада 100 одсто у власништву чешке фирме Матони. Поред тога, ту су и девелопери и девелоперски пројекти. Чешка компанија Себре ради на пројекту Марина Дорћол. Улажемо и у машинство, конкретно у компанију ’14. октобар’ из Крушевца, као и у производњу детерџената и прашкова за прање у зрењанинској фирми Беохемија“, навео је Кухта.
Подсетио је да је пре неколико дана у Беохемији отворен нови погон за производњу амбалаже и да је вредност те инвестиције 1,3 милиона евра.
Кухта је нагласио да чешка корпорација ППФ улаже у комуникације у сектору банкарства у Србији, као и у Јетел (Yеттел) и Мобибанку.
Скренуо је пажњу и на растући број културних дешавања у Србији која су повезана са Чешком и раст активности Чешког центра у Београду.
„Чешки центар је коначно после дужег времена отворио своје представништво у Србији, што ме изузетно радује. Добили смо од Владе Србије зграду Чешког дома и сада у тим просторијама можемо много тога да организујемо. У претходном периоду имали смо презентације неколико књига, комикса по књизи Џорџа Орвела, затим одржавају се концерти музичких група“, рекао је Кухта Тањугу.
Позвао је све да сврате до Народне библиотеке и посетите изложбу посвећену писцу Францу Кафки.
„На калемегданском шеталишту можете да приметите фотографије архитектонских дела Јоже Плечника, а његово стваралаштво је повезано и са Чешком, посебно Прашком тврђавом“, додао је Кухта.
Обим спољнотрговинске размене Чешке и Србије је у 2022. години, према подацима са сајта Министарства спољних послова Србије, достигао 1,67 милијарди евра, од чега је Србија извезла робу за 856,4 милиона евра, а увезла робу за 819,2 милиона евра.
Такође, у 2021. обим спољнотрговинске размене две земље је био 1,41 милијарду евра евра, од чега је српски извоз чинио 748,6 милиона евра, а увоз 664,9 милиона евра.
У просторијама Амбасаде Републике Чешке у Београду је, 23. маја, отворен „Форум о чешко-српској сарадњи у области одбрамбене индустрије“ на коме су фирме из те средњеевропске земље представиле своју понуду.
Форум о чешко-српској сарадњи у области одбрамбене индустрије су, 23. маја у Амбсади Чешке, отворили амбасадор Кухта, директор Одбора за индустријску сарадњу Министарства одбране Чешке Михал Рендла, извршни директор Асоцијације одбрамбене и безбедносне индустрије Републике Чешке (АОБП) Јиржи Хинек и маркетиншки директор компаније Yугоимпорт СДПР Александар Лијаковић.
Vučić sa Dodikom: Jedinstvo srpskog naroda biće snažno potvrđeno na Saboru 8. juna
Преузмите андроид апликацију.