Želite li da iz povrća iskoristite maksimum hranljivih sastojaka, trebalo bi da znate u kom obliku je najbolje da ga jedete.
Neko je najbolje konzumirati sirovo, dok ima i onog koje je potrebno skuvati jer upravo tada oslobađa više vitamina.
Tako, na primer, cveklu, prebogatu vitaminima, treba jesti u izvornom stanju jer visoka temperatura smanjuje koncentraciju folata (deo kompleksa vitamina B) čak za četvrtinu.
Isto važi za brokoli – kada jedete sirov, bolje apsorbujete sulforafan, prirodno jedinjenje koje usporava starenje i važno je u borbi protiv ćelija raka.
I beli luk jedite sirov kako mu ne biste „ubili“ alicin, lekovitu aktivnu supstancu zbog koje i ima antibakterijsko i antigljivično dejstvo.
Istovremeno, termičkom obradom crvene paprike smanjiće se nivo vitamina C kojim obiluje u sirovom obliku. Poređenja radi, ima ga čak dvaput više nego u pomorandži!
Tokom kuvanja i spanać, bogat kalijumom koji reguliše pritisak i endokrini sistem, trpi veliku štetu, baš kao i kelj – visoka temperatura uništava polovinu količine vitamina koju poseduje. Kako ga je teško jesti u sirovom stanju, nastojte bar da ga kuvate na pari.
Kada je reč o paradajzu, on je zdraviji kad se skuva, jer se likopen iz njega tada lakše apsorbuje. I hranljive sastojke iz špargle, šargarepe, kupusa i patlidžana organizam će lakše „preuzeti“ ako ih termički obradite.
Preuzmite android aplikaciju.