Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Kuća dvorskog fotografa crnogorskog kralja Nikole Petrovića (FOTO/VIDEO)

Spratna kuća u Dunavskoj ulici na broju 12, sa osnovom u obliku ćiriličnog slova „G“, izgrađena je u velikoj obnovi nakon Bune, 1852. godine, po planu čuvenog novosadskog graditelja Georga Molanara, za vlasnika Egi Ludviga.

O izgledu pre Bune znamo jedino da je na planu grada iz 1745. na njenom mestu bio objekat bez dvorišnog krila. Sačuvan je originalni projekat iz 1852, sa potpisom baumajstera Georga Molanara, na kome vidimo kolski ulaz sa leve strane, kao i da je veći deo dvorinog krila prizeman.

Znatna obnova objekta izvedena je 1903. godine po projektu Antona Tikmajera, za tadašnjeg vlasnika Jozefa Singera – dvorskog fotografa crnogorskog kralja Nikole Petrovića.

Mada kilometrima daleko od Crne Gore sa svojim ateljeom, on je bio zvanični fotograf crnogorskog Kralja Nikole, a što je Josef Singer posebno isticao stavljajući grb kraljevine Crne Gore na fasadu svoga ateljea, koji se tada nalazio u Dunavskoj ulici.

Kuća nosi stilske odlike klasicizma, mada sa izvesnim dodacima istorizma nakon obnove iz 1903. godine.

U ove dodatke istorizma možemo ubrojiti konstrukcije u prizemlju, konstrukcije otvora lokala, ogradu od kovanog gvožđa na balkonu i akroterije nad prozorskim otvorima.

U prizemlju je levo bio kolski ulaz, čiji je levi deo danas pregrađen i pretvoren u lokal, a desni je ostao pešački prolaz. U hodniku su očuvani delovi teraco pločica, verovatno iz vremena rekonstrukcije 1903. godine.

U prizemlju su na rizalitima po dva otvora lokala, završena plitkim segmentnim lukom, u osi sa otvorima na spratu.

Na spratu se nalaze četiri otvora nadvišeni arhitravnim frontonima sa akroterijama.

Fasadno platno je u prizemlju ravno malterisano, a na spratu je obloženo klinker-opekom, i završava se potkrovnim vencem na nizu dekorativnih vitičastih konzola.

Na spratu je balkon u širini dva središnja otvora, sa ogradom od kovanog gvožđa, koja pripada elementima fasade u stilu istoricizma.

Prva železnička stanica u Novom Sadu bila je omiljeno mesto Novosađana, a tu se i jedan politički sukob završio ubistvom

 

Preuzmite android aplikaciju.