Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić otvorio je danas u Srpskom Itebeju u banatskoj opštini Žitište „Drugu letnju zadružnu školu“ i ocenio da zadruge čine okosnicu opstanka sela Srbije.
Kako je saopštilo resorno ministarstvo, Krkobabić je istakao da su zadruge imperativ koji proizilazi iz malog a usitnjenog poseda u Srbiji i da transfer odgovarajućih znanja i novih tehnologija uz državna ulaganja, predstavljaju realan okvir za njihov ubrzani razvoj.
„Imamo više od 1.000 novoosnovanih zadruga i planiramo da u narednom periodu iz tog kvantiteta pređemo u novi kvalitet, pravih specijalizovanih zadruga horizontalno i vertikalno povezanih“, naglasio je Krkobabić.
Trodnevnu školu sa stručnim predavanjima, u organizaciji Zadružnog saveza Vojvodine, koja se održava u zemljoradničkoj zadruzi „Mrkšićevi salaši“ pratiće i praktični obilasci nekoliko uglednih zadruga Vojvodine, navode iz Ministarstva za brigu o selu.
Školu će pohađati 50 učesnika iz 20 zadruga sa teritorije cele Vojvodine i namenjena je svim članovima zadruga koji žele da svoje znanje obogate praktičnim stručnim savetima.
Predsednik Akademijskog odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti akademik Dragan Škorić ukazao je na značaj edukacije, predavanja i stručnih skupova i istakao da moramo dovršiti rejonizaciju, menjati strukturu useva i uvesti nove tehnologije u proizvodnji.
Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov-Bizonj istakla je da je ova letnja škola namenjena pre svega mladim ljudima koji rade u zadrugama, sa ciljem da obogate svoja znanja, steknu kontakte, razmene iskustva i primene ih u svojim zadrugama i sredinama iz kojih dolaze.
Polaznik škole i direktor zadruge Agrosoj iz Neuzine Nandor Vereš je ukazao da su zadrugama najvažnije investicije u tehnološki razvoj te da je zadrugarstvo doživelo pravi preporod.
Prema njegovim rečima, sve više je mladih ljudi koji se udružuju i uviđaju prednosti ovakvog načina poslovanja.
Preuzmite android aplikaciju.