Почетна > Србија
Србија

Кристофер Хил: Амерички новац у Србију не долази са политичком ценом

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да америчке фирме не постављају политичке услове и да амерички новац у Србију не долази са политичком ценом.
FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORÈIÆ/bs

Хил је за РТС рекао да је америчким фирмама најважније то што ће Србија пре или касније бити у Европској унији, и да самим тим, како је навео, ако овде изградите неку фабрику, веома сте близу ЕУ, а ускоро ћете и бити унутар ње.

Додао је и да сматра да је Србија позната по веома доброј радној снази, посебно по технолошки писменим младим људима.

„Амерички ИТ сектор због тога прилично заинтересован за улагање у Србију. Видимо много улагања у технолошкој области, и то толико да Србија сад има највећи обим размене услуга са САД, више него са било којом другом земљом. Упркос томе што смо веома далеко, на другој страни Атлантика, постоји много разлога за сарадњу и очекујем да се она појача у будућности“, нагласио је Хил.

Он је, одговарајући на питање новинара због чега је Америка толико дуго чекала на улагање у Србију, рекао да су за бизнис су неопходни стабилност и јасна правила игре.

„Србија је много напредовала у тој области и мислим да америчке фирме то виде. Тај број од четири милијарде ће у будућности расти и мислим де ће Сједињене Државе постати велики улагач у овој земљи“, нагласио је амбасадор САД.

На питање постоје ли неки политички услови, као што је спровођење Охридског споразума или чланство тзв. Косова у Уједињеним нацијама, Хил је одговорио да тих услова нема.

„То нису државне фирме, то су приватне фирме. Мислим да ћете видети да америчке фирме имају веома разнолике управне одборе и њихови чланови од менаџера фирми желе да чују зашто улажу у одређену земљу. „Чули смо да тамо има проблема, чули смо да та земља има проблема са суседима…То су питања каква они постављају“, објаснио је Хил.

Додао је да он то не би посматрао као условљавање, већ као жељу америчких фирми да знају да ће то место бити мирно и да неће морати својим деоничарима и управним одборима да објашњавају зашто се њихова очекивања нису испунила.

Нагласио је да сматра да је Отворени Балкан веома важан концепт, јер увећава тржиште.

„Ако имате фабрику, требало би да вам буду отворена тржишта више земаља, не би требало да ваши камиони стоје на границама чекајући да добију печат на неком комаду папира, требало би да могу само да прођу“, рекао је Хил.

Додао је да сваки такав интеграциони пројекат који олакшава и убрзава регионализацију је добра идеја.

„Мислим да Србија у томе има посебну одговорност, јер је велика у поређењу с неким другим земљама Балкана. Мислим да Србија мора помоћи неким од тих земаља да превазиђу историјско наслеђе и недостатак поверења. И кад се то уради, а убеђен сам да ће се то десити, мислим да ће оваква иницијатива бити корисна не само за Србију, већ и за све њене суседе“, истакао је Хил.

На питање да ли је конкурентно то што „Бехтел-Енка“ гради Моравски коридор, а било је жалби да је тај конзорцијум био једини понуђач, Хил је одговорио да о понуђач, су понуђачи биле фирме које могу да изведу те радове, а да је америчка фирма „Бехтел“ свакако способна за то.

„Занимљиво је што ту није реч само о изградњи пута и постављању асфалта на земљу. То је огроман грађевински подухват, јер извођачи радова покушавају да спрече евентуалне поплаве и настоје да Морава постане пријатељ пољопривредника, а не њихов непријатељ. Могу замислити та села и њихове становнике чија деца сад живе у Београду. Та деца ће сада захваљујући ауто-путу моћи да доведу своју децу код бабе и деде на недељни ручак и да стигну да се врате у Београд у недељу увече“, рекао је Хил.

Gradi se most kod Bačke Palanke! Spajaju se Mačva, Semberija i Bačka

 

Преузмите андроид апликацију.