Почетна > Бизнис
Бизнис

Криптовалуте: Шта је BLOCKCHAIN?

Криптовалуте као што су Bitcoin и Ethereum покрећу се технологијом која се зове blockchain.
криптовалуте
Фото: Танјуг/АР Photo

У свом најосновнијем смислу, blockchain је листа трансакција које свако може да види и верификује. Bitcoin blockchain, на пример, садржи запис сваког пута када је неко послао или примио биткоин. Криптовалуте и blockchain технологија која их покреће омогућавају пренос вредности на мрежи без потребе за посредником као што је банка или компанија за кредитне картице.

Скоро све криптовалуте, укључујући Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash и Litecoin, обезбеђене су путем blockchain мрежа. Што значи да се њихова тачност стално проверава огромном количином рачунарске снаге.

Листа трансакција садржаних у blockchain-у је фундаментална за већину криптовалута јер омогућава безбедна плаћања између људи који се не познају без потребе да прођу кроз верификатор треће стране као што је банка.

Због криптографске природе ових мрежа, плаћања путем blockchain-а могу бити сигурнија од стандардних трансакција дебитних/кредитних картица. На пример, када плаћате bitcoin , не морате да дајете никакве осетљиве информације. То значи да постоји скоро нула ризика да ваше финансијске информације буду компромитоване, или да ваш идентитет буде украден.

Blockchain технологија је такође занимљива јер има много начина да се употреби осим за криптовалуте. Blockchain се користи за истраживање медицинских достигнућа, побољшање тачности здравствених записа, поједностављење ланаца.

Које су предности blockchain-а?

Глобални су: што значи да се криптовалуте могу брзо и јефтино слати широм планете.

Повећавају приватност: плаћања криптовалутама не захтевају од вас да укључите своје личне податке, што вас штити од хаковања или крађе вашег идентитета.

Отворени су: пошто је свака појединачна трансакција на мрежама криптовалута јавно објављена у облику ланца блокова, свако може да је прегледа. То не оставља простор за манипулацију трансакцијама, промену понуде новца или прилагођавање правила у току игре.

Софтвер који чини језгро ових валута је бесплатан и отвореног кода, тако да свако може да прегледа код.

Како функционише blockchain?

Замислите ланац који бисте могли користити за бродско сидро. Али у овом случају, свака карика у ланцу је комад информација који садржи податке о трансакцијама. На врху ланца видите шта се догодило данас, а како се крећете низ ланац, видите старије и старије трансакције. А ако га пратите све до сидра на дну мора, видећете сваку појединачну трансакцију у историји те криптовалуте. Што blockchain-у даје моћне безбедносне предности: то је отворен, транспарентан запис целокупне историје криптовалуте. Ако неко покуша да манипулише трансакцијом, то ће довести до прекида везе и цела мрежа ће видети шта се догодило.

То је, укратко, објашњено blockchain.

Други начин на који људи често описују blockchain да је то књига (понекад ћете чути термине „дистрибуирана књига“ или „непроменљива књига“), која је слична билансу стања банке. Попут главне књиге банке, blockchain прати сав новац који тече у, из и кроз мрежу.

Али за разлику од банкарских књига, крипто blockchain не одржава ниједан појединац или организација, укључујући банке и владе. У ствари, уопште није централизован. Уместо тога, обезбеђен је великом “peer-to-peer” мрежом рачунара који користе софтвер отвореног кода. Мрежа стално проверава и обезбеђује тачност blockchain-а .

Одакле долази нова криптовалута? Отприлике сваких десет минута у случају биткоина нови део информација о трансакцији (или нови блок) се додаје у ланац постојећих информација. У замену за допринос своје рачунарске снаге одржавању blockchain-а, мрежа награђује учеснике малом количином дигиталне валуте.

Крипто блок ланац се дистрибуира преко целе мреже дигиталне валуте. Ниједна компанија, држава или трећа страна не контролишу то и свако може да учествује.

Ко је измислио blockchain?

Особа или група која користи име Сатоши Накамото објавила је белу књигу на мрежи у којој се објашњавају принципи који стоје иза нове врсте дигиталног новца под називом Bitcoin крајем 2008.

Свака криптовалута од тада је еволуција идеја изложених у том раду.

Накамотов циљ је био да створи дигитални новац који би омогућио онлајн трансакције између два странца било где у свету без потребе за трећом страном као што је компанија за кредитне картице или процесор плаћања као што је PayPal у средини.

Ово је захтевало систем који би елиминисао проблем „двоструке потрошње“, где би особа могла користити исти новац више пута. Решење је мрежа која стално проверава кретање Bitcoin-а. Та мрежа је blockchain.

Свака Bitchoin трансакција се чува и верификује од стране глобалне мреже рачунара ван контроле било које особе, компаније или земље.

База података која садржи све те информације назива се blockchain. Биткоин се „рудари“ преко те огромне, децентрализоване (такође познате као „peer-to-peer“ ) мреже рачунара, који такође стално проверавају и обезбеђују тачност blockchain-а. У замену за допринос својој рачунарској моћи blockchain-а , рудари су награђени малим количинама криптовалуте.

Свака појединачна bitcoin трансакција се одражава у књизи, са новим информацијама које се повремено скупљају у „блок“, који се додаје свим блоковима који су били раније.

Колективна рачунарска снага рудара се користи да би се осигурала тачност све веће књиге. Bitcoin не може постојати одвојено од blockchain-а, сваки нови биткоин се бележи на њему, као и свака следећа трансакција са свим постојећим новчићима.

Каква је будућност blockchain-а?

Испоставило се да је blockchain идеја платформа на којој се може изградити велики број апликација. То је још увек нова технологија која се брзо развија, али многи стручњаци описују потенцијал блоцкцхаин-а да промени начин на који живимо и радимо као потенцијалним јавним интернет протоколима као што је HTML имао у раним данима “World Wide Web-a”.

Блок ланца Bitcoin Cash и Litecoin функционишу на веома сличан начин као оригинални Bitcoin blockchain.

Ethereum blockchain је даља еволуција идеје дистрибуиране књиге, јер за разлику од bitcoin blockhain-а није дизајниран само за управљање дигиталним новцем. Замислите Ethereum blockchain више као моћну и веома флексибилну рачунарску платформу која омогућава кодерима да лако граде све врсте апликација користећи blockchain.

На пример, замислите добротворну организацију која жели да шаље новац хиљаду људи сваког дана током годину дана. Са Ethereum-ом, за то би било потребно само неколико редова кода. Или сте можда програмер видео игара који жели да креира предмете попут мачева и оклопа којима се може трговати ван саме игре? Ethereum је такође дизајниран да то уради.

Kripto berza Bajnens ograničava usluge ruskim državljanima

 

 

Преузмите андроид апликацију.