Велико истраживање које је спровела консултантска кућа Делоит на 1 280 запослених (махом на вишим управљачким функцијама) из финансијског сектора показало је како велика већина њих верује да је будућност финансија везана за блокчејн и криптовалуте.
Аналитичари истичу да је пандемија коронавируса подстакла прелазак на “све дигитално”, па је тако убрзала и дигитализацију финансијског сектора. Постојеће структуре су се нашле пред изазовима који представљају нови пословни модели и дигитална имовина.
Сходно томе, овогодишње истраживање о блокчејну показало је како људи на руководећим положајима у финансијској индустрији дигиталне криптовалуте и блокчејн технологије виде као један од стратешких приоритета, како у будућности тако и већ сада.
Тако је 78% испитаника одговорило да ће криптовалуте и дигитална имовина бити врло важан део ове индустрије у наредна 24 месеца. Поврх тога, 76% испитаника сматра да ће дигитална имовина послужити као снажна алтернатива или пак директна замена за папирни новац већ у наредних 5 до 10 година.
На питање о томе која ће бити главна улога дигиталних облика имовине за њихову организацију, највише је испитаника изјавило како ће њихове институције нудити услуге чувања такве имовине, потом како ће криптовалуте служити за плаћања, диверзификацију улагачких портфеља, децентрализацију финансијских платформи и “токенизацију” имовине.
Као највеће препреке за широко прихватање дигиталне имовине у овој се индустрији најчешће истичу бриге око кибернетичке сигурности, врло строге регулаторне баријере, постојећа финансијска инфраструктура као и забринутост за приватност корисника.
О трендовима код узимања кредита у Србији у последње време прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.