Почетна > Бизнис
Бизнис

Банкарски кредити имуни на корону

Становништво и привреда све се више задужују па је тако раст кредита настављен у другом кварталу с тим да банкари очекују и да се до краја године неће ништа променити.
Фото: Unsplash/tierramallorca

Томе ће допринети и повољни услови задуживања. Наиме, водеће централне банке у свету, Систем федералних резерви САД и Европска централна банка, наставиле су да воде експанзивну монетарну политику, како би осигурале што бржи опоравак од прошлогодишње рецесије.

Како је објаснио Саво Јаковљевић, генерални директор Сектора за економска истраживања и статистику у Народној банци Србије (НБС) према новим смерницама које је Европска централна банка објавила у јулу, каматне стопе ће остати на тренутним или нижим нивоима све док инфлација не достигне два одсто и на том нивоу се одржи.

“По том основу очекујемо задржавање високе ликвидности и повољних финансијских услова у међународном окружењу, што би требало да се одрази и на прилив капитала у Србију и повољну цену евроиндексираних кредита на домаћем тржишту” рекао је Јаковљевић.

Према кварталном извештају НБС становништво је највише узимало динарске готовинске и девизно-индексиране стамбене кредите, а привреда дугорочне зајмове за капиталне инвестиције. Међугодишњи раст кредитне активности настављен је и у јуну када су укупни домаћи кредити били виши за 6,3 одсто него пре годину дана. Износ новоодобрених зајмова привреди и становништву за шест месеци ове године био је сличан оном из 2019, а за више од четвртине већи него претходне.

Пет проверених финансијских савета прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.