Tražnja za keš kreditima u Srbiji ne jenjava. Naprotiv, raste iz meseca u mesec, a kako odmiče leto građani sve lakše posežu za kreditima u bankama.
Nisu to veliki iznosi, tvrde nam bankari, neko uzima 1 000 evra, neko dve ili tri, neko tek toliko da pokrije troškove kupovine školske opreme ili nove garderobe za đake.
Na kraju jula ukupno se po bankarskim kreditima u Srbiji dugovalo 3 011 milijardi dinara, a u odnosu na prethodni mesec bilo je to uvećanje od 1,5 odsto. Građani su istovremeno dugovali 1 275 milijardi dinara, od čega su keš krediti bili čak polovina, navodi se u najnovijem izveštaju Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije.
Poslednjih nekoliko meseci interesovanje za keš kreditima je povećano u gotovo svim bankama, a najčešći razlog zaduživanja građana je bio nedostatak novca za letovanja ili, pak, renoviranje svojih nekretnina. Zbog relativno povoljnih uslova za vraćanje ovih pozajmica, mnogi se u banci zadužuju i za manje od stotinak hiljada dinara, čime pokrivaju svakodnevne troškove.
Svaka banka ima svoje uslove i oni su pre svega vezani za visinu kamatne stope, ali ono što je isto za sve, jeste činjenica da od visine pozajmice, dužine otplate, ali i visine primanja, zavisi i iznos mesečne rate.
Što se tiče kamate one su različite u bankama i kreću se od 8 do 12 odsto godišnje.
Praktično, za pozajmicu od 100 000 dinara, koju će klijent vratiti nakon 12 meseci, i to kamatnoj stopi od 10 posto, rata bi bila 8 791 dinar, a iznos koji bi vratio je 105 499,08 dinara.
Za one klijente koji apliciraju onlajn ovaj kredit može biti jeftiniji i za 2 000 dinara, što znači da na 100 000 kredita, za godinu dana vraćate oko 103 000.
Ko može po novom zakonu otkupljivati polovno zlato u Srbiji pročitajte ovde.
Preuzmite androidaplikaciju.