Kraj takmičenja za BiH, Litvanci se dokopali Berlina

Košarkaši Litvanije pobedili su u Kelnu reprezentaciju Bosne i Hercegovine 87:70, u direktnom duelu za plasman u narednu fazu Evropskog prvenstva.

U veoma efikasnoj prvoj četvrtini, u kojoj su obe reprezentacije postigle po 28 poena, imala je Litvanija u jednom trenutku plus osam – 26:18, ali se BiH serijom 10:2 potpuno vratila u utakmicu.

Zaigrali su Litvanci odbrambeno mnogo bolje u drugoj četvrtini, dobili je rezultatom 28:14 i već nakon 20 minuta nagovestili odgovor na pitanje ko će u Berlin na završnicu turnira – bilo je 56:42.

Za svega dva i po minuta igre u trećoj deonici, došli su Litvanci prvi put i do plus 20. Uspeli su košarkaši iz Bosne i Hercegovine pred kraj četvrtine da zaprete i smanje zaostatak na 11 poena, ali je i poslednji period ipak počeo sa velikih 75:59 za Litvaniju.

Prišla je Bosna i u četvrtoj četvrtini na 11 razlike u jednom trenutku, ali nisu protivnici dozvolili da utakmica uđe u neizvesniju završnicu.

Nurkić je promašio šut za tri kojim je mogao svoju reprezentaciju da spusti na jednocifren minus, a Butkevičijus je sa druge strane terena bio precizan i na minut i po pre kraja praktično zapečatio pobedu Litvanaca.

Kuzminskas je još jednom trojkom postavio konačnih 87:70 i zaokružio solidan šuterski dan raspoloženih Litvanaca koji su iz 26 pokušaja pogodili 11 šuteva za tri poena.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Grigonis sa 16 postignutih poena. Jonas Valančjunas je upisao dabl-dabl učinak pošto je meč završio sa 13 poena i 15 skokova.

Musa je predvodio Bosnu i Hercegovinu sa 22, a dvocifren je bio samo još Jusuf Nurkić sa 15 poena pored svog imena na semaforu.

Posle neočekivana tri vezana poraza na startu takmičenja u grupi B, Litvanci su sa dve pobede u nizu uspeli da se dočepaju četvrtog mesta koje vodi u Berlin, dok je Bosna i Hercegovina, zajedno sa Mađarskom, završila takmičenje.