Ambasador Francuske Pjer Košar rekao je sinoć na prijemu povodom nacionalnog praznika 14. jula da francusko-srpsko prijateljstvo nije sazdano samo od sećanja već je zasnovano i na projektu zajedničke budućnnosti.
„To je projekat zajedničke budućnosti u Evropskoj uniji“, kazao je ambasador i dodao da su ga razgovori koje je imao tokom šestomesečnog francuskog predsedavanja Savetom Evropske unije sa srpskim intelektualcima, novinarima, preduzetnicima, predstavnicima lokalnih vlasti, mladima, uverili da njihove duboke težnje idu u tom pravcu uprkos ponekad nestrpljenju i frustracijama.
Kako je naveo, za Srbiju kao i za Francusku i druge članice EU odabir EU ni po čemu ne znači odricanje od sopstvenog identiteta.
„Naprotiv, u trenutku kada su gruba sila i državni cinizam ponovo prisutni na kontinentu, sa destruktivnim ratom koji ruski režim vodi protiv ukrajinskog naroda, taj izbor je za Srbiju i za Francusku sredstvo da se očuvaju nezavisnost, slobode, da se odupru demonima nacionalizma“, naveo je ambasador na prijemu kojem su psisustvovali predsednica Vlade Ana Brnabić, ministri Siniša Mali, Jadranka Joksimović, Anđelka Atanasković, predstavnici diplomatskog kora, verskih zajednica, kulturtnog i političkog života…
Ocenio je da je to zahtevan izbor, po pitanju reformi i vladavine prava, ali i po pitanju lucidnog osvrta na poslednje tri decenije, a koji je nužan i bez koga neće biti ni pomirenja ni moguće budućnosti.
„Taj projekat nas i jedne i druge obavezuje, Srbija može biti sigurna da če iskrenim pristupom EU kroz hrabar pristup pomirenju i dijalogu sa svim državama regiona imati Francusku odlučno uz sebe“, poručio je amabsador.
Dodao je da je od dolaska u Beograd imao priliku da se uveri u posvećenost i privrženost Francuza i Srba jačanju zajedničkih odnosa.
Podsetio je na značaj 14. jula za sve Francuze i naglasio da se taj datum vezuje za stvaranje francuske nacije i nosi poruku koja je od početka imala ambiciju da bude poruka svim ljudima i koja i danas važi.
„Ta poruka da je osloboditi se samovolje moguće vezuje se za 14. juli 1789. i za pad Bastilje, omraženi simbol te samovolje, Ali, to je i poruka, koja važi i danas, da jedan narod može bez obzira na poreklo, rasu, pa čak i bez zajednieke istorije da uspostavi jedinstvo i svoj nacionalni identitet vezivanjem za univerzalne ideje što se vezuje za 14. juli 1790. praznik Federacije kada se francuski narod ujedinio oko vrednosti Slobode, Jednakosti i Bratstva“, rekao je Košar.
To je, kako je dodao, ambiciozan program i za Francusku, koja sama nije izbegla greške u svojoj prošlosti.
Podsetio je da za dva dana obeležavaju 80. godišnjicu strašne racije u Vel divu kada su hiljade Jevreja uhapšene i deportovane.
„Upravo na tim univerzalnim idejama je izgrašeno snažno, staro prijateljstvo između Francuske i Srbije, na volji za nacionalnom afirmacijom spram carevina, na kulturnoj i intelektualnoj bliskosti koja seže do vremena neposredno posle Francuske revolucije, prijateljstvo osnaženo kroz zajednieke borbe u Prvom svetskom ratu“, naglasio je ambasador.
Dodao je da je od dolaska u Srbiju zadivljen snagom tog seaanja na zajedničku prošlost koje nadahnjuje i voljom za ponovno angažovanje na Zapadnom Balkanu i u Srbiji koje je iskazao predsednik Emanuel Makron, a koje je pretočeno u dela, kako kroz politički dijalog tako u kroz saradnju u oblasti ekonomije, kulture, inovacija i istraživanja, u oblasti zelene agende i životne sredine.
Preuzmite android aplikaciju.