Zanimanja poput konobara ili kuvara, nalaze se i dalje među top pet profesija za kojima tragaju ovdašnji poslodavci, pokazuju najnoviji statistički podaci Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ).
Poslednjih godina poslovi iz sfere ugostiteljstva su među najtraženijim pozicijama prisutnim i u oglasima „Infostuda”. Dok u Udruženju hotelijera i ugostitelja Srbije (Horese) procenjuju da u ugostiteljstvu trenutno nedostaje 20.000 do 25.000 radnika, na birou rada trenutno se nalazi 12.875 nezaposlenih, upravo iz ove oblasti.
Šta ti ljudi tamo rade i zbog čega ne nalaze posao, ako već vlada tolika jagma za radnom snagom u ovoj oblasti privrede?
Dragan Cvetković, predsednik Samostalnog sindikata ugostiteljstva i turizma Srbije, naglašava da radnici koji imaju diplomu i završenu školu za konobare i kuvare mogu veoma brzo da dobiju posao, ali im gazde nude mizerne plate, što oni s pravom odbijaju.
„Zato nam i odlaze radnici dalje, van zemlje, a onda se poslodavci žale da ne mogu da nađu kvalitetnu radnu snagu. Ipak, ne mislim da govore istinu, jer poslodavci zapravo neće dovoljno da ih plate, već ih prijavljuju na minimalnu zaradu. Kome bi to odgovaralo za takav zahtevan rad“ pita Cvetković.
Dodaje da u Srbiji ima nekoliko vrhunskih ugostiteljskih škola u kojima se i te kako obrazuje kvalitetan kadar.
U poslednje dve godine situacija se promenila, u korist sive ekonomije. Jer, sada im poslodavci na minimalac koji im regularno isplaćuju „ispod žita” daju i dodatni novac.
„Isplaćujući im minimalnu zaradu ispunjavaju zakonski minimum prema državi, a radnicima udovoljavaju dajući im na ruke dodatak na platu. Ali, to nije rešenje problema, jer takav zaposleni će na kraju radnog veka imati mali prosek zarade za penziju. Time se ugrožava i sama država, jer upravo je ona ta koja je ulagala u te ljude, školovala ih besplatno“ naglašava Cvetković.
Beograđanin Igor S. radi već nekoliko meseci kao konobar u jednom omanjem voždovačkom lokalu. Posao je prihvatio jer nema previše posla niti gužve, a zarada mu je za sada dovoljna, s obzirom na to da je, kako kaže ponudu prihvatio da bi izučio zanat.
„Plata nije velika, medijalna je, ali meni odgovara jer učim posao u hodu. Šta ću posle, ne znam, ali sigurno ne želim da radim zauvek za pedesetak hiljada“ kaže on.
ZDF: Uprkos sankcijama Zapada ruska nafta dolazi u Nemačku preko Indije
Preuzmite android aplikaciju.