У Привредној комори Војводине одржана је конференција под називом „ Јачање циркуларне економије у Србији – нордијска искуства“.
Ово је прва у серији догађаја, а организована је у партнерству са Привредном комором Војводине, Нордијском пословном алијансом , НАЛЕД-ом, Скупштином АП Војводине, Градом Новим Садом и Привредном комором Србије.
Привредна комора Војводине препознала значај циркуларне економије
Секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине Бранислав Мамић истакао је да је Привредна комора Војводине препознала значај циркуларне економије и основала савет за циркуларну економију који окупља све оне који разумеју важност те области.
„Ово је прилика да искористимо знање и искуства земаља Нордијске алијансе који су у том процесу већ далеко одмакли“ – истакао је Мамић.
Србији драгоцена свака помоћ и искуства нордијских земаља
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор захвалио је амбасадама Нордијских земаља на вишегодишњој сарадњи која и данашњим сусретом добија нове обрисе.
„Циркуларна економија је актуелна и важна тема која би се могла објаснити као круг између производње отпада и саме производње. То је заправо друштвени оквир враћања у нормалност и у овом тренутку је потребно фокусирати се управо на ту проблематику“ – истакао је Пастор.
„Србија има пуно посла у тој области, имамо неопходне нормативне оквире као и свест , и драгоцена нам је помоћ о којој ћемо разговарати на конференцији.“
Циркуларна економија је у ствари врло једноставна
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић истакао је да циркуларна економија некоме звучи логично, некоме рогобатно а у ствари све је једноставно.
„Отпад треба да посматрамо као предност и да га користимо као економски потенцијал. Морамо мењати навике и размишљања, то је наша обавеза према новим генерацијама. Град Нови Сад настоји да буде зелени град, купили смо 130 аутобуса на ЦНГ, и тако заменили 70 посто возног парка ЈГСП, а сада уз помоћ ЕБРД купујемо првих десет електричних аутобуса“ – истакао је Вучевић.
Важност едукације најмлађих
Амбасадорка Данске, Сузан Шајн истакла је важност едукације најмлађих о правилном третману отпада, јер ће како је истакла они учити своје родитеље о томе.
Амбасадор Норвешке Јерн Јелстад изјавио је да су потребне иновације, али и друштвено – корпоративна и грађанска одговорност у преласку на обновљиву економију.
Прочитајте и погледајте још вести о актуелним дешавањима у Граду Новом Саду.
Преузмите андроид апликацију.