Koncert „Cvet raznolikosti” održaće se sutra, 16. avgusta u Srpskom narodnom pozorištu, na sceni „Pera Dobrinović”, u okviru programskog luka Dunavsko more.
Program će obuhvatiti zajednički nastup ansambala tradicionalne muzike iz pet različitih nacionalnih zajednica, uz svetski poznate vojvođanske umetnike u oblasti vokalne i instrumentalne muzike – solo pevača Belu Mavraka i harmonikaša Lelu Nike.
Bela Mavrak je rođeni Vojvođanin koji poznaje jezike, muziku i tradiciju nacionalnih zajednica ovog podneblja.
Završio je Muzičku školu i Srednju medicinsku školu u Zrenjaninu. Studirao je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, a samo tri godine kasnije i na prestižnom Univerzitetu u Kelnu, na kom je diplomirao 1994. Svoj glas i obrazovanje usavršavao je kod Franca Korelija u Milanu i Đanija Raimondija u Bolonji, kao i kod švedskog tenora Nikolaja Gede.
Nakon niza međunarodnih nastupa, dobija poziv Narodnog pozorišta iz Beograda da nastupi kao Rodolfo u operi La Boheme Đakoma Pučinija.
Od tada počinje i njegova blistava internacionalna karijera koja traje i danas.
Virtouz na harmonici, Lelo Nika, u samom je vrhu najtraženijih harmonikaša svetske scene.
Pomakao je sve granice u muzici njegovom čarobnom harmonikom, maestralnom tehnikom, prepoznatljivim stilom, snažnim emotivnim izrazom, energijom koja prosto sija, prožima publiku i ostavlja je bez daha. Na sceni je u zoni komfora; potpuno dominira primerom neviđenog sklada umetnika i instrumenta.
Rođen u vojvođanskom selu Nikolinci, u Banatu, od malih nogu pokazivao je ljubav prema muzici, što je prirodno pošto je u familiji Nika tradicija da svi sviraju.
Od četvrte godine je zavoleo harmoniku a sa devet godina je već svirao u orkestru, a sa deset godina otac ga šalje kod svog prijatelja muzičara i direktora doma kulture u Nikolincima Jonela Korneanu koji mu omogućio da uči harmoniku kod čuvenog Branimira Đokića.
Kasnije je studirao na Akademiji u Malmeu, kao i na Danskoj Akademiji Harmonike. Dva puta je osvojio prvo mesto na Svetskom Harmonikaškom Takmičenju.
Narodni orkestar Rumuna iz Vojvodine osnovan je zvanično zvanično 2017. godine, iako je on u različitim oblicima postojao i ranije sa ciljem promovisanja tradicionalne narodne muzike Vojvođanskih Rumuna.
Orkestar organizuje muzičke festivale, seminare, radionice, sarađuje sa mnogobrojnim institucijama u zemlji inostranstvu sa ciljem unapređivanja i promocije kulture i umetnosti.
Raznovrsni repertoar koji pokriva folklor svih krajeva sa rumunskim življem svrstava ovaj muzički sastav u red najprestižnijih muzičkih sastava koji neguju rumunsku tradicionalnu muziku, što dokazuju uspešni nastupi na najznačajnijim događajima koji promovišu ovu vrstu muzike koji se organizuju na tlu Rumunije.
Zavod za kulturu vojvođanskih Slovaka je povodom održavanja koncerta „Cvet raznolikosti“ formirao kamerni gudački orkestar sačinjen od najistaknutijih muzičara iz redova vojvođanskih Slovaka, koji imaju bogato iskustvo u polju svoje delatnosti, kako na domaćim, tako i na međunarodnim scenama. Umetnički rukovodilac orkestra je Ervin Malina.
Komorni tamburaški sastav Hrvatske glazbene udruge sastavljen je od istaknutih instrumentalista, članova Velikog festivalskog tamburaškog orkestra koji dvadesetak godina djeluje u Subotici.
Orkestar radi na prikupljanju, obradi i izvođenju tradicionalne muzike, ali i na novoj hrvatskoj muzici. Među značajnim etnomuzikološkim projektima su „Bunjevačka kola po sviranju Pere Tumbas Haje“ i „Bunjevački svatovi – zaboravljene pisme i melodije“.
Orkestar neguje i čuva pravu vojvođansku tamburašku tradiciju. U svom repertoaru ima kompozicije pisane za tamburu, transkripcije, narodne pesme i igre svoga kraja.
Orkestar Juhas je osnovan pre više od dvadeset godine u Subotici.
Jedan je od najpopularijih mađarskih narodnih orkestra u Vojvodini, ali je poznat i po celom Karpatskom basenu.
Neguju mađarsku izvornu muziku, ali poznaju i rumunske, srpske, hrvatske i slovačke melodije. Godišnje realizuju preko sto nastupa u zemlji i u inostranstvu, počev od svojih koncerta do muzičke pratnje različitih folklornih ansambala.
Gostovali su skoro u svim zemljama Evrope, ali svirali su i u Australiji i u Kini. Izdali su osam CD-ova, od kojih su tri prvenstveno namenjena deci. Učestvuju u raznim projektima za istraživanje, učenje i popularizaciju vojvođanske muzičke baštinie.
Namera im je da uz pomoć metoda „táncház” pokazuju mlađim generacijama dragulje mađarske muzičke i plesne kulture.
Kulturno-umetničko društvo „Petro Kuzmjak“ iz Novog Orahova kod Bačke Topole osnovano je krajem 1947. godine, tek godinu i po dana nakon što se oko 120 rusinskih porodica iz Ruskog Krstura kolonizacijom doselilo u Senćanski Gunaroš, odnosno današnje Novo Orahovo.
Od osnivanja, KUD „Petro Kuzmjak“ deluje kroz različite sekcije, a njihov tamburaški orkestar postoji od 2000. godine i do sada je gostovao na brojnim manifestacijama u Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Slovačkoj, Poljskoj, Ukrajini i Rumuniji, a učestovao je i u više televizijskih programa redakcije na rusinskom jeziku RTV.
Peta Malerova simfonija oduševila Novosađane na Pozorišnom trgu (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.