Недавно је у медијима осванула вест да ће зграда Поштанске штедионице на Позоришним тргу, након три деценије, коначно бити завршен и пуштен у рад.
Овај тзв. новосадски Скадар на Бојани је пројекат који је врло амбициозно започет још крајем 80-тих година прошлог века.
Наиме, уговор о изградњи заједничког објекта Поште, Поштанске штедионице и тадашњег „Инвест дома“ потписан је давне 1988. године, а радови су почели 1992. године.
Објекат је замишљен да буде репрезентативна експозитура Поштанске штедионице, у Поштином делу налазио би се велики број најсавременијих телефонских говорница и шалтер сале, а све је требало да буде опремљено најсавременијим информатичким системима.
Међутим, свега три године касније, радови су стали, јер суинвеститори нису имали довољно новца, а били су присутни и комплексни имовинско-правни односи, који су се наставили и годинама касније.
„Инвест дом“ је у међувремену банкротирао, те је Град Нови Сад 2012. године откупио њихов удео у власништву, заједно са Поштом Србије и италијанском фирмом „Атекс“.
Та 2012. година је пуно обећавала.
Пројектно-техничка документација је завршена и све три уговорне стране прихватиле су налаз и мишљење вештака са Грађевинског факултета, како у погледу одређивања сувласничких делова на објекту „Поштанске штедионице” у Новом Саду, тако и у погледу тога колико је још новца потребно за завршетак радова на поменутом објекту.
Прихватање налаза вештачења омогућило је да се приступи потписивању четвртог анекса уговора између Банке Поштанске штедионице, „Атекс инвеста” и Поште Србије.
Иначе, пројектом је предвиђено да сва три суинвеститора имају пословни простор у приземљу објекта, што је, због природе посла, од посебног интереса за Пошту Србије и Банку Поштанску штедионицу.
Предузеће “Атекс инвест”је преузело трошкове реновирања и завршетка градње објекта, а у првој фази радова била је планирана санација сутерена, постављање прозора и обнова фасаде.
Извршена је санација претходно изграђеног крова и зидова, који су у међувремену претрпели оштећења, а онда су радови поново стали.
У међувремену је један наш суграђанин поднео захтев за поступак реституције, тврдећи да је земљиште на којем је започета градња објекта национализацијом 1947. године неправедно одузета његовој породици.
И тако је, без већих помака, било све до данашњих дана.
Време је пролазило, мобилни телефони су заменили фиксне, рачунари су постајали бржи и напреднији, смењивале су се информатичке технологије, мењао се систем пословања, док је зграда сабласно таворила.
А онда, на одушевљење Новосађана, пронела се вест: „Након 30 година, отвара се зграда Поште у центру града“!
Одушевљење Новосађана додатно је појачала информација да ће то бити ни мање ни више него прва „Пошта будућности”, која се реализује у оквиру пројекта JП „Пошта Србије“.
Према пројекту, „Пошта будућности” предвиђа имплементацију иновативног модела пословнице опремљене системима и порталима за самоуслуживање, која ће корисницима поштанско-финансијских услуга понудити ново корисничко искуство имплементацијом најсавременијих информационо-комуникационих технологија.
По новом моделу прилагођеном потребама и захтевима корисника нових генерација, пружаће све традиционалне и савремене сервисе становништву и привреди.
Изгледа да је овом објекту ипак суђено да буде најсавременији у свом домену.
Тако ће зграда Поштанске штедионице, једна од „последњих Мохиканаца“ недовршене градње ’80-тих и ’90-тих засијати новим сјајем, на услузи Новосађанима.
Znate li zašto se ova zgrada u Novom Sadu naziva „Karingtonka“?
Преузмите андроид апликацију.