Ilon Mask je poslao turiste u svemir i napravio automobile koji se „sami voze” i ne ispuštaju izduvne gasove, a ako se ostvari njegovo sledeće „putovanje u budućnost”, ove godine će ugrađivati čipove u ljudski mozak i pomagati potpuno paralizovanim osobama da koriste pametne telefone i računare.
Maskova kompanija „Neuralink” razvija kompjuterske čipove koji „čitaju misli”. Za ovaj proizvod, koji je nazvan „link”, tvrdi se da će omogućiti pacijentima nepokretnim od vrata naniže da upravljaju elektronskim uređajima samo pomoću misli.
Na sajtu kompanije piše da će čip očitavati aktivnost neurona i obrađivati informacije, razumevajući šta korisnik želi i prenoseći te želje do računara ili telefona. Kako je najavio Mask, ovaj vid bežične veštačke inteligencije i neposrednog povezivanja ljudskog mozga i računara u kasnijoj fazi će otići tako daleko da će vraćati vid, sluh i pokret, lečiti demenciju, Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest.
„Nadamo se da ćemo 2022. godine od američke Agencije za hranu i lekove dobiti dozvolu da primenimo čip kod osoba s teškim oštećenjem kičmene moždine, a to su tetraplegičari i kvadriplegičari”, kazao je Mask za „Volstrit žurnal” krajem prošle godine.
Prema njegovim rečima, čip veličine kovanice usadiće se u ljudsku glavu i povezati s uređajima uz pomoć blututa da bi osoba koja ne može da koristi ruke mogla da pretražuje internet, napiše poruku, mejl ili objavu na društvenim mrežama. „Pacijent izgleda potpuno normalno”, dodao je Mask, navodeći da posle intervencije ostaje mali ožiljak na glavi i da osoba koja ujutru dođe u bolnicu radi ove procedure već po podne ide kući. Mask obećava da će na kraju paralizovani pacijent s ugrađenim čipom brže upravljati pametnim telefonom od zdrave osobe koja koristi ruke. Ulogu neurohirurga imaće specijalizovani robot, koji je takođe izum Maskove kompanije.
Preuzmite android aplikaciju.