Iako kolonijalna arhitektura neminovno podseća na tužnu prošlost kojom se osvajačke sile ne bi trebale ponositi, njena elegancija i lepota često zasene istorijski kontekst u kom je nastala, te ona danas predstavlja važan deo istorijskog nasleđa mnogobrojnih zemalja. Krase je bogati detalji, simetrija i uravnotežen izgled koji doprinose njenoj eleganciji.
Osim toga, kolonijalna zdanja odlikuje i funkcionalnost koja se sa formom spaja na harmoničan način, te njihova prilagođenost tropskoj ili suptropskoj klimi. Velike verande, prostrane sobe i visoki plafoni tako omogućavaju protok vazduha i pomažu da se ublaži vrućina. Još jedna od karakteristika kolonijalne arhitekture je i povezanost sa prirodom. Tako su mnoge građevine pažljivo integrisane u prirodno okruženje, te napravljene od prirodnih i lokalnih materijala kao što su drvo ili kamen. Dodatno, zgrade su najčešće “u simbiozi” sa vegetacijom i spolja. Zbog ovih privlačnih karakteristika kolonijalni gradovi nezaobilazni su u turističkim obilascima, a mi vam donosimo nekoliko onih koji važe za čuvare najlepših kolonijalnih dela.
Havana, Kuba
Havana je posebna po mnogočemu a raznobojne kolonijalne zgrade koje datiraju iz 16. i 17. veka samo su jedna od tih stvari. Stari deo grada, Habana Vieja, proglašen je UNESCO-ovom svetskom baštinom i prepun je prelepih primeraka ove arhitekture, do te mere da Havana važi za verovatno najočuvaniji kolonijalni grad u Latinskoj Americi. Osećaj teleportovanja u prošlost upotpunjavaju i elegantni američki oldtajmeri iz pedesetih koji su i dan danas u upotrebi u Havani. Opšte šarenilo obogaćeno sentimentalnom kubanskom muzikom, ukusnom hranom i opuštenim načinom života čini ovaj grad jedinstvenom destinacijom.
Kartagena, Kolumbija
Kartagena je neosporna kraljica Kariba, popularna turistička destinacija sa očuvanim kolonijalnim gradskim jezgrom i opasana 13 kilometara dugim kamenim bedemima. Njene šarene kuće, kameni trgovi i tvrđave iz 16. veka čine je jednim od najlepših gradova Južne Amerike. Ono što grad čini posebnim su impozantne zidine koje okružuju njegov stari deo, izgrađene pre pet vekova kao zaštita od napada gusara i drugih neprijatelja. Danas pružaju spektakularan pogled na grad i okolinu, a takođe služe kao popularno mesto za šetnju i fotografisanje. Vrhunac obilaska predstavlja tvrđava San Felipe de Barajas, jedna od najvećih i najimpresivnijih tvrđava iz španskog kolonijalnog perioda u čitavoj Južnoj Americi, smešten na brdu iznad grada. Osim svojom fascinantnom arhitekturom posetioce ostavlja bez daha i zahvaljujući panoramskim pogledu na Kartagenu i Karipsko more.
San Huan, Portoriko
Osnovan 1521. godine, San Juan stavlja u kontrast istorijsku autentičnost sa pulsirajućom modernom energijom – mozaik kvartova koji se dinamično menjaju ali uspevaju da sačuvaju artefakte kolonijalne ere. Najpoznatiji deo grada je stari San Huan, koji je deo UNESCO-ve svetske baštine, a karakterišu ga kaldrmisane ulice, šarene kolonijalne zgrade, tvrđave i utvrđenja. On je i dom nekim od najvažnijih istorijskih spomenika, uključujući El Morro i Castillo San Cristobal, koji datiraju iz španskog kolonijalnog perioda.
Antigua, Gvatemala
Nekadašnja kolonijalna prestonica Gvatemale grad je zavodljive lepote i pastelnih fasada koji se nalazi u podnožju tri vulkana. Poznat je po svojim prelepim crkvama, samostanima i građevinama od vulkanskog kamena u 16. i 17. veku. Zbog svog šarma te dobro očuvanim i pažljivo obnovljenim kolonijalnim arhitektonskim draguljima, Antigua je proglašena UNESCO-ovom svetskom baštinom 1979. godine.
Grad je poznat i po ruinama crkvi, impresivnim ruševinama koje su ostale nakon zemljotresa u 18. veku. Ruine, kao što su El Carmen i Catedral de Santiago, sada predstavljaju fascinantne spomenike i turističke atrakcije. Šarene fasade, balkoni, dvorišta i fontane dodaju poseban šarm gradu. Ulice su popločane kamenom, a drveće, cveće i vinove loze dodatno doprinose fotogeničnosti. Antigua je zbog svoje atraktivnosti i pristupačnih cena poznata i kao popularna destinacija za učenje španskog jezika
Luang Prabang, Laos
Jedinstveni miks laoske i kolonijalne kulture i arhitekture čini Luang Prabang jednim od najinteresantnijih gradova u Indokini. Prelepi grad smešten na severu Laosa ističe se kako po bogatoj kulturnoj baštini tako i očaravajućoj prirodi. Na UNESCO-ovu svetske baštine upisan je 1995. godine zahvaljujući tome što je izuzetan primer dobro očuvane urbane arhitekture koja kombinuje lao tradicionalni stil sa francuskim kolonijalnim uticajem. Osim toga, grad važi i za prestonicu budističke duhovnosti sa preko 30 : Luang Prabang je poznat kao jedan od najvažnijih budističkih centara u Laosi. Grad ima više od 30 budističkih hramova, uključujući poznati Wat Xieng Thong, izgrađen u 16. veku.
Pondišeri, Indija
Grad Pondišeri je bio jedna od francuskih kolonija u Indiji. Francuzi su prvi put osvojili grad 1674. godine i zadržali ga kao kolonijalno uporište sve do 1954. godine, kada je postao deo Indije. Francuska prisutnost odrazila se na arhitekturu, kuhinju, jezik i kulturu grada te je danas najznačajniji kvart u gradu upravo “francuski kvart” (French Quarter), dobro očuvan i prepun kolonijalnih građevina.
Ovde se mogu videti šarmantne fasade koje kao da su teleportovane iz Francuske, prostrane trgovačke kuće, crkve, ulice sa kaldrmom i trgovi poput Promenade du Beach. Ovaj grad na krajnjem jugoistoku Indije poznat je i po svojim lepim plažama na obali Bengalskog zaliva, ali i blizini Aurovila, jedinstvene duhovne zajednice osnovane 1968. godine gde se propagiraju filozofije mira, harmonije i jedinstva.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.