Kao što Grci, Egipćani ili nordijski narodi imaju svoju mitologiju i mitološka bića, isti slučaj je i sa Srbima, samo je domaća mitologija prilično nepoznata u odnosu na ove prethodno pomenute. Koliko znate o njoj?
Za početak, vredi napomenuti da su brojna bića srpske mitologije prisutna i u slovenskoj mitologiji koja obuhvata mnogo širu oblast i brojniji narod, pa su tako neka od ovih stvorenja prisutna i u drugim državama.
I dok mladi, a i oni srednjih godina, ni ne znaju za mnoga od ovih bića, stariji ljudi, pogotovo u centralnim i južnim delovima Srbije svesni su njihovog prisustva, a neretko ih se i pribojavaju.
Znate li šta je Mora?
Sigurno ste čuli za izraz „noćna mora“, koristi se kada neko ima ružne i košmarne snove. To nije slučajno.
Mora dolazi iz slovenske mitologije, a u pitanju je biće koje luta noću i posećuje krevete zaspalih. Nakon što pronađe svoju „žrtvu“, popne joj se na grudi i sisa joj krv. Tada se žrvtva vrpolji, sanja svakakve snove i na kraju probudi, ali tada je već kasno, Mora je nestala.
Sigurno ste čuli za Bes
Kao i za Moru, i Bes, ili Bijes, poznat je kroz žargonske izraze u nekim delovima Srbije. Možda ste čuli da su neku osobu obuzeli besovi ili bijesovi, a to najčešće znači da se ponaša pomahnitalo, agresivno, nesmotreno i slično.
Bes je zli duh koji se uvuče u čoveka, i deo je srpskog narodnog predanja, a kasnije je u narodu postao poznat kao đavo.
Istu reč koristimo i za osećanje, ali nije poznato da li je ovo biće dobilo ime po osećanju, ili osećanje po njemu.
A koliko znate o Todorcima?
Todorac je prvo biće na ovoj listi koje nije duh, već ima jasno definisan izgled. Todorac je polu čovek, polu konj, ali ne onako kako ste to zamislili.
Vi mislite na kentaura, a Todorac je imao glavu i telo konja, iz čijih leđa „izvire“ ljudski, muški trup. Kao konj sa jahačem, samo jahač nema noge, već se njegovo telo sjedinjuje sa konjskim telom. Todorac je, takođe, imao dugu bradu i nosio beli plašt.
Ova stvorenja dolazila su u grupama iz podzemnog sveta, najčešće u toku vaskršnjeg posta i ubijali su one koji su bili nevernici, loši ljudi i one koji ih nisu poštovali.
Način na koji su ubijali bio je naročito sablasan. To su činili dugim i teškim lancima u punom trku, ili sabljama, rasparajući stomak žrtve i vezivajući njegovo debelo crevo za drvo.
Interesantno je da se u doba Rima verovalo u biće čiji opis se poptuno slaže sa opisom Todorca.
Šta je zapravo Drekavac?
Drekavac, ždrekavac, krekavac – postoji više naziva za ovo stvorenje, a takođe, postoje i brojne definicije šta je zapravo ovo biće. Jedno je ipak sigurno, napada samo noću i kreće se samo po mraku.
Negde se misli da je u pitanju duh osobe koja nije sahranjena po tradicionalnom običaju, po jednoj definiciji da je to duh nekrtšenog deteta, a takođe narod priča i kako je to polu čovek polu pas, koji hoda na dve noge i prekriven je oštrim krznom po kojim gazi, te zato i dreči usled bolova.
Drekavac napada ljude koji se zateknu na grobljima ili u šumama usred noći tako što im skoči na leđa i jaše ih, a ukoliko pokušaju da se odupru izgrebe ih svojim kandžama. Muči ih sve dok se ne začuje prvi petao, nakon čega svoju žrtvu samo ostave da leži na mestu gde ih je jutro zateklo.
Da li vas je ikad napala Karakondžula?
U pitanju je žensko biće, starica, ali starica koja umesto stopala ima kozije papke, a često i uši i rogove. Njen napad podsećao je na napad drekavca, ali ukoliko se radi o muškarcima. Žene je napadala tako što ih izgrebe, baci sa brda ili udavi u vodi.
Za ova bića možda ste čuli i zbog isečka iz emisije „Balkan info“ koji već dugo kruži društvenim mrežama.
Takođe, Karakondžula napadala je isključivo noću, najčešće između Božića i Bogojavljenja, a u Aleksinačkom kraju se veruje da su joj meta najčešće pijani muškarci (Potencijalno način da žene nateraju muževe da prestanu da piju).
Ako se pitate kako je nastala ova reč, ona dolazi iz grčkog jezika od reči kalikanzaros, a to je naziv za muškog demona. Verovanje u ovo biće takođe je poteklo iz Grčke.
Vredi pomenuti i Vampira, koji je poznat svima u Srbiji, pa i svetu, ali i Alu, Bukovca, Stuhaća, Bauka, Babarogu, Aveta, Akrepa i druge o kojima će više reči biti drugi put.
NAPOMENA: Fotografije ne odgovaraju adekvatnim opisima ovih bića
Preuzmite android aplikaciju.