Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko je pouzdana svaka od alikacija za dopisivanje koju koristimo?

U današnje vreme aplikacije za dopisivanje najčešći su oblik komunikacije. Ne postoji čovek koji ima bolji telefon, a da ne koristi bar jednu od njih.
Foto: Pixabay/terimakasih0
Kako je veliki broj aplikacija koje nude brzu razmenu poruka od „Whats Appa“, „Vibera“, „Messengera“, „Signala“, „Messengera“ mnogi ne obraćaju pažnju da mnoge od njih nisu baš tako pouzdane.

Da bi aplikacija za komunikaciju i slanje poruka bila pouzdana ona mora da ispuni određene kriterijume poput privatnosti, što znači da ne postoji mogućnost, da sem osoba koje se dopisuju, neko izvan dobije na pregled razmenjene poruke. To je potpuno uređeno putem „end to end“ enkripcije koju bi bilo poželjno da ima većina aplikacija za dopisivanje.

Pored privatnosti, čuvanje i deljenje podataka su sledeće stavke veoma bitne za pouzdanost aplikacija za dopisivanje. Bitno je da aplikacija preko koje komunicirate ne čuva podatke kao nedozvoljeno, ili, još gore, ciljano deli sa nekim trećim i narušava vašu privatnost.

Uglavnom pre instaliranja određene aplikacije postoje uslovi koje nekada sami spontano prihvatite, ne obraćajući pažnju da ste možda time sami sebe izložili nekome.

Pogledajte aplikaacije koje svakodnevno koristimo za slanje poruka i procenite koja je od njih koliko bezbedna:

1. „Viber“ se ne smatra bezbednom aplikacijom iako je njegova upotreba široko rasprostranjena. S obzirom da je komunikacija na viberu jednostavna i može u jednom razgovoru biti veliki broj učesnika, najčešći je oblik komuniciranja grupa. Međutim, viber čuva podatke koje ne bi smeo u toku komunikacije, iako u pojedinačnim četovima koristi „end to end“ enkripciju, često su ti podaci lako dostupni nekom trećem licu.

Foto: Pexels/Alok Sharma
Alok Sharma

2.„Whats App“ je jednako popularna aplikacija za slanje poruka kao i „Viber“. Njegova ranije pouzdanost bila je na visokom nivou, s obzirom da je korišćena „end to end“ enkripcija, ali se u poslednje vreme diskutabilnost o privatnost javila sa umrežavanjem ove aplikacije sa ostalim aplikacijama koje su u vlasništvu Meta Platforms. Politika privtnosti se izmenila u svim aplikacijama koje su u vlasništvu Meta Platforms jer se podaci koriste i prenose sa jedne na drugu aplikaciju. Pored „Whats Appa“ u vlasništvu ove kompanije su i „Messenger“ („Facebook“) kao i Instagram poruke koje sve imaju isti problem.

Foto: Pixabay/antonbe

3. „iMessage“ je aplikacija za komunikaciju namenjena samo između „Apple“ korisnika. Između njih poruke su privatne, ali između „Apple“ uređaja i nekog ne“Apple“ uređaja nisu. S toga ova aplikacija je zaštićena samo u korist „Apple“ korisnika i jedino između njih.

Foto: Pexels/RDNE Stock project

4. „Telegram“ je aplikacija za komunikaciju koja se nalazi u ruskom vlasništvu spram svih drugih i ima mnogo veće sigurnosne opcije od prethodno navedenih aplikacija za razmenu poruka.“Telegram“ koristi „end to end“ enkripciju, ali čuva određene podatke, kao i to da ih deli sa trećom stranom. Ipak je spram drugih aplikacija to u manjoj meri.

Foto: Pixabay/Victoria_Regen

5. „Signal“ je najpouzdanija aplikacija za komunikaciju u svetu. Beleži ogroman porast korisnika u poslednje vreme, a sve zbog toga jer ne čuva podatke o korisnicima, a „end to end“ enkripciju koristi u svakoj komunikaciji. Pri tome o transparetnosti ove aplikacije može da posvedoči svako ko se sa njom bavi, jer je njihova politika javna i dostupna na uvid svakome.

Foto: Pixabay/magica

Saznajte koji tip mozga imate: uravnotežen, spontan, osetljiv, oprezan ili uporan

 

 

 

Preuzmite android aplikaciju.