Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико је поуздана свака од аликација за дописивање коју користимо?

У данашње време апликације за дописивање најчешћи су облик комуникације. Не постоји човек који има бољи телефон, а да не користи бар једну од њих.
Фото: Pixabay/terimakasih0
Како је велики број апликација које нуде брзу размену порука од „Whats Appа“, „Vibera“, „Messengera“, „Signala“, „Messengera“ многи не обраћају пажњу да многе од њих нису баш тако поуздане.

Да би апликација за комуникацију и слање порука била поуздана она мора да испуни одређене критеријуме попут приватности, што значи да не постоји могућност, да сем особа које се дописују, неко изван добије на преглед размењене поруке. То је потпуно уређено путем „end to end“ енкрипције коју би било пожељно да има већина апликација за дописивање.

Поред приватности, чување и дељење података су следеће ставке веома битне за поузданост апликација за дописивање. Битно је да апликација преко које комуницирате не чува податке као недозвољено, или, још горе, циљано дели са неким трећим и нарушава вашу приватност.

Углавном пре инсталирања одређене апликације постоје услови које некада сами спонтано прихватите, не обраћајући пажњу да сте можда тиме сами себе изложили некоме.

Погледајте апликаације које свакодневно користимо за слање порука и процените која је од њих колико безбедна:

1. „Viber“ се не сматра безбедном апликацијом иако је његова употреба широко распрострањена. С обзиром да је комуникација на виберу једноставна и може у једном разговору бити велики број учесника, најчешћи је облик комуницирања група. Међутим, вибер чува податке које не би смео у току комуникације, иако у појединачним четовима користи „end to end“ енкрипцију, често су ти подаци лако доступни неком трећем лицу.

Фото: Pexels/Alok Sharma
Alok Sharma

2.„Whats App“ је једнако популарна апликација за слање порука као и „Viber“. Његова раније поузданост била је на високом нивоу, с обзиром да је коришћена „end to end“ енкрипција, али се у последње време дискутабилност о приватност јавила са умрежавањем ове апликације са осталим апликацијама које су у власништву Meta Platforms. Политика привтности се изменила у свим апликацијама које су у власништву Meta Platforms јер се подаци користе и преносе са једне на другу апликацију. Поред „Whats Appа“ у власништву ове компаније су и „Messenger“ („Facebook“) као и Инстаграм поруке које све имају исти проблем.

Фото: Pixabay/antonbe

3. „iMessage“ је апликација за комуникацију намењена само између „Apple“ корисника. Између њих поруке су приватне, али између „Apple“ уређаја и неког не“Apple“ уређаја нису. С тога ова апликација је заштићена само у корист „Apple“ корисника и једино између њих.

Фото: Pexels/RDNE Stock project

4. „Telegram“ је апликација за комуникацију која се налази у руском власништву спрам свих других и има много веће сигурносне опције од претходно наведених апликација за размену порука.“Telegram“ користи „end to end“ енкрипцију, али чува одређене податке, као и то да их дели са трећом страном. Ипак је спрам других апликација то у мањој мери.

Фото: Pixabay/Victoria_Regen

5. „Signal“ је најпоузданија апликација за комуникацију у свету. Бележи огроман пораст корисника у последње време, а све због тога јер не чува податке о корисницима, а „end to end“ енкрипцију користи у свакој комуникацији. При томе о транспаретности ове апликације може да посведочи свако ко се са њом бави, јер је њихова политика јавна и доступна на увид свакоме.

Фото: Pixabay/magica

Saznajte koji tip mozga imate: uravnotežen, spontan, osetljiv, oprezan ili uporan

 

 

 

Преузмите андроид апликацију.