Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović najavila je da očekuje da će 3. septembra biti raspisan javni poziv za lokalne samouprave koje će subvencionisati projekat kupovine solarnih panela.
Nakon toga će opštine i gradovi objaviti konkurs za izbor firmi, koje će obavljati radove, a onda sledi i poziv za građane.
U Ministarstvu ističu da se investicija u solarne panele domaćinstvu vraća u periodu od osam do deset godina, a posle toga proizvedena struja je besplatna. Za subvencije će moći da konkurišu svi, bez obzira na to da li se radi o kućama, stanovima ili stambenim zajednicama.
Ministarka Mihajlović je naglasila da je rešen veliki problem u proceduri za dobijanje svih dozvola za postavljanje solarnih panela i povezivanja na mrežu snabdevača. Za to je bilo potrebno šest meseci, a sada se sve završava nakon jednog koraka i potpisivanja ugovora sa ,,EPS snabdevanjem“.
,,Građani će moći da proizvode električnu energiju iz solarnih panela kada ima najviše sunca, da tu struju isporučuju u sistem, da je troše kada im odgovora, a ukoliko u jednom mesecu proizvedu više nego što su potrošili, višak mogu da iskoriste u narednom mesecu“, objašnjavaju u Ministarstvu.
U javnosti se ranije moglo čuti da će domaćinstva imati mogućnost da višak ovako proizvedene struje i prodaju, ali država neće dodeljivati sredstva za tu namenu. U Ministarstvu objašnjavaju da će subvencije moći da dobiju samo oni koji budu koristili koncept kupca – proizvođača. To znači da će struju iz solarnih panela upotrebljavati isključivo za sopstvene potrebe, a ne da bi je plasirali na tržište.
Za subvencionisanje kupovine solarnih panela, biće primenjen isti model kao za finansiranje zamene stolarije. Ministarstvo i jedinice lokalne samouprave obezbediće po 25% podsticaja, a građani će učestvovati sa najmanje 50% sopstvenih sredstava.
Trošak oko 5.000 EUR
Trošak za postavljanje solarnog panela za prosečno domaćinstvo u Srbiji, koje ima mesečnu potrošnju od 400 kilovat-časova, iznosio bi od 4.000 do 5.000 evra. Panel od jednog kilovata u našoj zemlji proizvede godišnje oko 1.200 kilovat-časova struje i košta oko 1.000 evra. U skladu sa tim potrebno je da se postavi solarna elektrana instalisane snage četiri do pet kilovat-časova koja zauzima prostor od 30 m2.
O najavljenim investicijama u oblast OIE kada je u pitanju Srbija možete pročitati OVDE.
Preuzmite android aplikaciju.