Svakog 20. decembra proslavlja se Međunarodni dan ljudske solidarnosti. Ovaj datum je od strane Ujedinjenih nacija utemeljen sa ciljem da se podigne svest i značaj o ljudskoj solidarnosti, odnosno o pomoći i razumevanju u zajednici.
Šta je solidarnost?
Solidarnost se definiše kao međusobna podrška, pomoć i razumevanje. U društvu je solidarnost najistaknutija u grupi ili onda kada je usmerena na pojedinca kome je potrebna pomoć.
Solidarnost kao karakteristika ili osobenost čoveka neophodna je za dobru kolektivnu komunikaciju i funkcionisanje. Često se opisuje i kao humanost jer se ispoljava u teškim životnim situacijama.
Najčešći trenuci u kojim je potrebna kolektivna solidarnost jesu situacije poput rata, krize, pandemije, ali i migracija i prirodnih katastrofa poput zemljotresa, poplava, suše, itd.
Kolektivna solidarnost u velikim društvima je mnogo potrebnija i često je ređa pojava, dok je pojedinačna solidarnost, koju pružamo nekom nama bliskom, nešto što se pre uočava i primenjuje u društvu.
Pojedinačna solidarnost česta je u situacijama kada našeg bližnjeg zadesi teža nevolja poput smrtnog slučaja, bolesti i finansijske poteškoće, ali i lakših nepovoljnih situacija poput najobičnijeg stresa i lošeg raspoloženja.
Solidarnost je čest termin koji prebiva na polju društveno-humanističkih nauka, ali i u pravnom domenu, poput pravnih akata i klauzula.
Koliko ste solidarni?
Veliki stepen solidarnosti govori mnogo toga o nama. Osoba se putem solidarnost uči toleranciji, empatiji i prihvatanju.
Solidarnost, takođe, uči ljude da poštuje i prihvati različite poglede na svet.
Solidarnost nas uči strpljenju.
Solidarnost nam je preko neophodna ukoliko hoćemo da rastemo i da se razvijamo ne samo kao pojedinačne osobe, već i kao društvo u celini.
S toga srećan svima Međunarodni dan solidarnosti!
Preuzmite android aplikaciju.