Почетна > Свет
Свет

Колико рат у Украјини кошта Русију?

Иако је немогуће знати какви су били ратни планови Владимира Путина кад је извршио инвазију на Украјину 24. фебруара, већина аналитичара верује да је очекивао брзу победу у року од неколико дана.
Фото: Pixabay/21967857

Месец дана касније, сукоб се претворио у рат изнуривањем, у којем Русија користи бруталну тактику да би сломила украјински отпор, према америчким војним аналитичарима Бенџамину Џонсону, Тајсону Вецелу и Џ.Б. Баранку.

Пишући за Атлантски савет, они су нагласили да процењују да ће Русија највероватније прећи на рат изнуривањем, изгладњујући Украјинце прекидом рута снабдевања, блокирајући им излаз на Црно море и, на крају, довешће до масовне глади кад украјински земљорадници не буду могли да обаве жетву.”

Али продужени рат ће имати високу цену и по Русију. Питање је само: колико тачно?

Ед Арнолд, научни сарадник за европску безбедност у британској експертској групи Краљевски институт за уједињене службе, за BBC каже да је „одржавање војних операција скуп посао, нарочито кад су трупе далеко од главних база.”

„Морате да гомилате значајне залихе муниције и горива да бисте мобилисали ратну машинерију и храну за прехрањивање трупа.”

Много је доказа који указују на проблеме са руском логистиком у рату са Украјином – најизразитији су велики број руских војних возила напуштених у пољу пошто су се покварила.

„Нису били припремљени зато што су вероватно мислили да ће ова операција трајати свега неколико дана”, каже Арнолд.

Џејмс Ставридис, пензионисани адмирал америчке морнарице и декан емеритус Флечерове школе права и дипломатије на Универзитету Тафтс, каже да трошкови рата расту док истовремено руски извори новца пресушују.

Иако ова земља држи једну од највећих светских резерви страних валута (скоро 600 милијарди долара), велики део тог новца сада је заточен у западним банкама због економских санкција.

Према Центру за привредни опоравак, групи економиста и саветника украјинске владе, прва 23 дана инвазије коштала су Русију најмање 19,9 милијарди долара у изравним војним трошковима.

Они су проценили да је Кремљ изгубио девет милијарди долара у уништеној војној механизацији.

На ове суме треба додати трошкове лансирања крстарећих ракета и губитак потенцијалног бруто домаћег производа (БДП) у наредних 40 година (заснован на губицима људског особља).

Украјина је 19. марта саопштила да је до тог тренутка у рату страдало више од 14.000 руских војника.

Русија је 25. марта саопштила да је погинуо 1.351 војник, а да је рањено 3.825.

Укупни трошкови такође ће морати да укључе цену евакуације, лечење рањених војника, трошење на муницију, гориво, резервне делове, храњење трупа, и тако даље.

Ниједна од ових процена не може независно да се потврди.

Одговор на питање када би Русији могло да понестане новца зависи од тога колико ће се ефикасним показати западне економске санкције.

Кључно, зависи и од тога да ли европске земље могу да приуште забрану увоза руског гаса.

То представља поприличан изазов, будући да руско снабдевање чини око 40 одсто увоза природног гаса у ЕУ.

Milioni radnika započeli štrajk u Indiji

Преузмите андроид апликацију.