Minimalna zarada će u narednoj godini iznositi nešto više od 47.000 dinara, a to znači da, kako je nedavno napomenuo predsednik Srbije, „niko u Srbiji ne sme da primi i ne može da primi manje od 47.000 dinara platu”.
Trenutno, minimalna cena rada iznosi 230 dinara po radnom satu, a u narednoj godini radni sat vredeće 271 dinar. Ipak, trebalo bi znati da minimalna zarada nije unapred fiksirana svakog meseca, već se određuje upravo na osnovu minimalne cene rada, ali i vremena provedenog na radu.
Primera radi, najveći minimalac od 42.320 dinara u ovoj godini radnici su primili tri puta. Jedan u martu, drugi u maju, a treći u avgustu. Dan manje u radnoj listi, po 22 dana, imali su u januaru, a bilo ga je u junu, oktobru i novembru sa zaradom od 40.480 dinara.
Za jul, septembar i decembar ubeležio se po 21 dan rada i plata od 38.640 dinara, dok su april i februar bili meseci sa najtanjim buđelarom od 36.800 dinara zbog minimalnog broja radnih sati (160 sati).
Na to da iznos minimalca nije isti svakog meseca, već zavisi od broja radnih sati u konkretnom mesecu godinama skreću pažnju sindikati.
„Minimalac može da bude i manji od proseka, jer se izračunava po broju radnih sati u mesecu, a prosek je 176 sata. Dakle, od toga koliko mesec ima radnih dana zavisi i visina minimalne zarade, pa je u nekim mesecima on bio i oko 36.000 dinara, što je za 4.000 dinara niži iznos od ovogodišnjeg proseka, a to je 40.000 dinara“ podseća Duško Vuković, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS).
Novom iznosu minimalne cene rada u 2024, uvećanom 17,8 odsto, radnici će moći da se nadaju tek početkom februara, jer će faktički tada početi prve isplate.
Ipak, postoji još jedna stvar o koju se pojedini poslodavci često oglušuju, a to je da zarada isplaćena od svakog 1. januara mora da bude obračunata po radnom času, koji će, recimo, u 2024. godini vredeti 271 dinar (neto).
Automobili bez vozača mogu da se pojave na britanskim drumovima do kraja 2026.
Preuzmite android aplikaciju.