Пре неколико дана сте пржили нешто у дубоком уљу. А сада гледаш ту шерпу пуну уља и душа те боли од помисли да би можда требало да га проспеш. Па шта ће се догодити ако га употребите још једном?
Па можда још једном? Колико пута још га можете користити?
Међутим, нејасно се сећате да сте негде чули да то не треба да се ради. И шта ћеш сад?
Поновна употреба уља за пржење је већ неко време у лошим вестима (да, добро сте се сетили), али како цене нафте расту, идеја нам постаје све привлачнија.
Добра вест је да ипак не морате да баците коришћено уље.
Лоша вест је да не постоји чврсто правило о томе колико пута га можете поново користити, јер стручњаци још увек расправљају о томе.
Подаци показују да постоји једноставан начин да одредите када је време за промену уља и да постоји нешто што можете да урадите како бисте дуже задржали уље које користите за пржење.
Пре свега, током пржења пазите да се уље не дими, јер је то знак да су у њему почела да се стварају штетна једињења. Даље, када завршите са пржењем, пустите да се уље охлади, а затим га процедите кроз цедиљку обложену газом.
Иако не постоји чврсто правило колико пута можете поново користити уље, ако приметите да се замутило, да има чудан мирис или да се на њему створио слој филма, баците га без жаљење.
Razbijamo mitove: Da li je bolji beli ili integralni pirinač?
Преузмите андроид апликацију.