Министар финансија Синиша Мали у јутарњем програму ТВ Пинк отворено је изнео детаље пословања фудбалских и кошаркашких секција Црвене звезде и Партизана.
Истакнуто је да „вечити“ ривали дугују огромне цифре на име пореза, због чега трпи буџет Републике Србије.
„Урадили смо у претходних дана детаљну анализу. Ради се о нагомиланим проблемима који трају деценијама. Проблем је навика да држави не испуњавате обавезе, а са друге стране, имате потребу да од државе тражите и онда критикјујете. Порез је свето писмо. Можда већина нас, пет или шест милиона није разумело колико то значи, али видите колико смо од тога изградили, вртиће, болнице, све то од пореза. Зато ми је веома важно да сваки грађанин узме тај фискални рачун“, почео је министар Мали, па наставио:
„Овде се ради о наслеђеном проблему о којем се ради деценијама. Није проблем дуга него навике. Навике да можете да дугујете држави и да кад имате проблем да држава мора одмах да помогне. Последјних дана смо направили детаљну анализу, колико су државна предузећа и управе помогли Звезди и Партизану. Стално је то тема колико смо помогли, а колико нисмо. Сада ћу вам изнети детаљне бројке.
Да кренемо од кошарке, имам прецизну анализу. ККЦЗ у последњих десет година од државних институција је добио 26.000.000 евра. ККП је добио 24.400.000, што од државе, а ту је и спонзорски уговор са НИС-ом.
То је избалансирана помоћ и једном и другом клубу. Погледајте зато дуговања за порезе. ККЦЗ дугује 90.660.000 милиона динара, а Партизан чак 640.000.000 динара. Огроман дуг и погледајте каква је то навика. Када се не помогне, одмах је проблем и вређа се држава. Сви смо шокирани, зато је председник желео да причамо о томе“, причао је Мали.
Од 2012. до 2022.
КК Црвена звезда
Добила од државе – 26 милиона евра
Дугује за порез – 96,6 милиона динара
КК Партизан
Добио од ржаве 24,4 милиона евра (ту је и спонзорски уговор са НИС)
Дугује за порез 649 милиона динара
„Дакле, ККЦЗ и ККП 7.000.000 евра. За те паре можете три нова вртића, не знам колико нових аутобуса, школских полицајаца да обезбедите. Да уложимо у паркове, нове домове здравља, болнице. То су огромне цифре. Тражим подршку грађана да разумеју да сваки динар неплаћеног пореза иде на штету државе. Тај неко ко није издао рачун купиће себи нову викендицу и нова кола, а нама то значи мање изграђених вртића, километара пута“.
Мали је открио и износе које су фудбалски клубови добили од државе, у којој је разлика у корист Звезде драстична, али и да Партизан дугује много више за порез.
Звезда је од државе добила 17,6 милиона евра, а рачунајући и спонзорски уговор са руским Гаспромом, у којем је посредовала држава, то је укупно 63,4 милиона евра.
С друге стране, Партизан је од државе добио 14 милиона евра, док нема спонзора на нивоу руске нафтне компаније.
„Причао сам са председником Вучићем да држава мора да помогне да нађемо јаког страног спонзора за Партизан да га подржи у наредних десетак година“, рекао је Мали.
Међутим, Партизан дугује знатно више новца на име пореза, чак 1,299 милијарди динара, док Звезда дугује држави 859,7 милиона динара.
Од 2012. до 2022.
ФК Црвена звезда
Добила од државе – 17,6 милиона евра, уз спонзорски уговор са Гаспромом укупно 63,4 милиона евра
Дугује за порез – 859,7 милиона динара
ФК Партизан
Добио од ржаве – 14 милиона евра
Другује за порез 1,299 милијарди динара
Шта је сада план?
„Превасходно се надам да ће грађани видети на основу ових цифара видети колико држава стоји иза ових клубова и Звезде и Партизана. Јер сваки пут када је неки пораз и неки проблем, увек је држава крива и ништа није урадила. Ево господо драга, држава је уложила преко 130.000.000 евра, а ви и даље дугујете за порез огромне суме новца. То довољно говори о њиховом ставу према својој држави. Ту смо да помогнемо, али морамо да уведемо више реда у пословање спортских клубова. Рекао сам председнику да ћемо наставити да их помажемо, али уз већу контролу њихових финансија, како бисмо барем испоштовали ту обавезу да се порез држави плати и да ти клубови буду пример. Да се не враћамо стално на то ‘дајте новац, морате да нам помогнете’, а онда када држави треба да се плати своје, од тога нема ништа. Зато стално понављам у гостовањима да свако узме свој фискални рачун, порез је свето писмо и надам се да ме грађани разумеју због тога“, закључио је Синиша Мали.
Преузмите андроид апликацију.