Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko je vremena dnevno potrebno posvetiti igranju sa decom?

Deca treba da osete da ih primećujemo, da ih razumemo i da su nam važni. Kada se osećaju povezani sa roditeljima, žele da budu kooperativniji, a kao što je kvalitetno vreme važno za održavanje partnerskog odnosa, tako je važno i za izgradnju odnosa sa detetom.
Foto: Pixabay/StockSnap
Šta je tako posebno u „kvalitetnom vremenu“ sa decom?

Dakle, čak i ako ste kod kuće ceo dan sa svojom decom (kao što su mnogi od nas bili tokom pandemije), to ne znači da ste zaista posvećeni i fokusirani na njih. Dakle, šta je vreme posvećeno deci ili kvalitetno vreme provedeno sa njima? U ovakvom druženju sa svojim mališanom potpuno se odričete roditeljske kontrole i ulazite u dečiji svet igre, bilo da se radi o igri sa lutkama, građenju kockica ili rvanju na krevetu, čitanju priče ili igranju društvenih igara. Količina vremena provedenog na ovaj način može biti od nekoliko minuta do sat vremena, ali stručnjaci savetuju da će već 10 do 20 minuta dnevno po detetu učiniti čuda u vašoj vezi.

Ako se radi o porodici sa dvoje dece, da svaki roditelj provede petnaest minuta kvalitetnog vremena sa svakim detetom, imate 30 minuta intenzivnog i fokusiranog vremena po detetu. Ako ste samohrani roditelj sa dvoje dece, možda ćete morati da pošaljete jedno dete sa crtanim filmom u sobu dok provodite „posebno vreme“ sa bratom ili sestrom. (Iako znamo da vreme pred ekranom nije blagoslov, ali imajte na umu da druženje sa svakim detetom poništava negativne posledice provođenja vremena ispred ekrana).

Foto: Pixabay/5311692

Odvojeno i kvalitetno provedeno vreme sa detetom nije usmeravanje deteta na razne događaje i kupovinu igračaka koje želi, već uranjanje u njegov svet mašte i igre i aktivnog učešća u njemu. Reč je o druženju sa detetom sa stavom „Ja sam tvoj. Šta želiš da radiš? „.

Kako funkcioniše „posebno vreme?“

Kada odlučite da provedete „posebno vreme“ sa svojim detetom, učinite to obaveznim delom svog dana, jednostavno ga uključite u svoj raspored. To može biti bilo koje doba dana koje odgovara vašoj porodičnoj dinamici i aktivnostima. Razumljivo je da je posle mnogo obaveza ili stresa na poslu ponekad teško da se koncentrišete na igru, da ste možda preumorni, ili jednostavno „nemate živaca“, ili čak niste ni jedan od roditelji koji vole da se igraju.

Ali posle nekog vremena, kada osetite povezanost sa detetom, koja nastaje nakon takvog druženja, „posebno vreme“ će za vas, kao i za vaše dete, postati izvor radosti i „punjenja baterija“.
Foto: Pixabay/White77

Možda se pitate kako ćete svakodnevno smisliti podjednako zanimljive igre i aktivnosti za sebe i svoje dete, ali vam zaista ništa nije potrebno. Prepustite svom detetu da vodi igru, ono je najbolje u tome, a vi ga samo pratite. Mnogi roditelji se ne osećaju u igri sa svojom decom na svom terenu. Oni jednostavno nisu u stanju da se spuste na detinjast nivo i da se uključe u aktivnu igru. Ili, možda se osećaju bolje samo kada im se pomogne sa decom, ali kada je u pitanju igra, više vole posmatrače. Ali ključno je da omogućite svom detetu da vas upozna na drugačiji način, da u vašim aktivnostima i malim životnim bitkama nađe partnera u vama.

Posle nekog vremena primetićete da ste i vi srećniji i opušteniji, a vaša deca će upoznati vašu zabavnu stranu.

Međutim, radi se o samo petnaest minuta aktivne igre dnevno sa svakim detetom posebno. Nije tako teško, zar ne? Ako ne mislite da su to neki nemogući zadaci, možete samo da vijate po stanu i golicate. I ovakva igra se može uklopiti u bilo koji deo dana, važno je da dete dobije vašu punu pažnju i pažnju, da vas ne ometaju mobilni telefoni i ekrani, da se odvojite od odraslih briga i za tih 15 minuta ti si dete. Voljno odvajanje vremena za igru i druženje sa detetom je ključni element. Čak i ako ste jedan od roditelja koji je kod kuće sa detetom 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji, „posebno vreme“ u kojem ćete biti fokusirani samo na jedno dete može doneti velike promene u vašem odnosu. Kao što za partnera treba da odvojite posebno vreme da bi vaš odnos bio kvalitetan, tako je i sa decom. Reč je o stavu „Ja sam potpuno tvoj i možemo šta hoćeš“, a takav stav i malo dete shvata i čita kao znak ljubavi, podrške i potpune posvećenosti.

Šta je neophodno učiniti kako bi deca istrajala u vanškolskim aktivnostima (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.