Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko je teško modernim mamama? 7 izazova sa kojima se suočavaju

Nije bilo lako biti majka ni pre 20 i 30 godina, a nije ni danas.
Foto: Pexels/Anastasia shuraeva

Ipak, izazovi sa kojima se suočavaju današnje mame bitno se razlikuju u odnosu na ono što su bili problemi naših majki i baka.

Život se mnogo promenio na svim poljima, pa je očekivano i da se odgajanje dece razlikuje u odnosu na odgajanje pre 20 i 30 godina. Čini se da u eri interneta znamo odgovore na skoro sva pitanja, imamo razne uređaje koji umesto nas mogu da pevaju uspavanke, pelene za jednokratnu upotrebu više nisu nikakav luksuz, pa se čini da je majčinstvo na mnogo nivoa lakše nego ranije.
Ali s druge strane, baš i nije – današnje mame suočavaju se sa izazovima za koje njihove mame i bake nikad nisu čule, a više o tim izazovima je govorila psihologica Elena Danilova.

1. Ogroman pritisak

Nekada je bilo bitno da je dete čisto, obučeno, nahranjeno, a danas se očekuje da mora imati sve najbolje.

U eri društvenih mreža, kada svi znaju sve o svima i svi se međusobno takmiče, roditelji su suočeni sa neviđenim pritiskom da njihova deca imaju sve najbolje i da ni slučajno komšijino dete nema nešto bolje. To ih zatim dovodi u vrzino kolo jer detetove potrebe rastu, moda se stalno menja, uvek ima nekih novih igračaka koje mališan želi…
Kako su okružena velikim brojem igračaka, decu one sve manje zanimaju, pa ih ostave i zaborave na njih već posle jednog sata. Na kraju iz toga proizlazi da deca ne cene novac, ni rad, a materijalne stvari im postaju najvažnije.

2. Previše informacija

Nekada su knjige bile glavni izvor informacija, a sada je na internetu dostupno i mnogo korisnih stvari, ali i onih drugih, kojima ne želimo da deca budu izložena.

Mame ranije nisu morale da brinu o tome koju će knjigu dete pročitati, dok današnje majke moraju neprestano da paze kakvom sadržaju su izloženi mališani na društvenim mrežama, na Jutjubu…

3. Virtuelna realnost je svuda

Mališani su nekada bežali iz škole kako bi se igrali u dvorištu, peli na drvo, a današnja deca bi 24 sata dnevno da provode uz razne uređaje. Zavisnost od tehnologije se razvija veoma rano jer su mališani već od prvih meseci života izloženi raznim uređajima.

I dok su roditelji na početku zadovoljni jer vide kako dete uči da se brzo snalazi na telefonu, vrlo brzo se dolazi do tačke kada ovaj uređaj postaje jedino što mališane zanima, što kasnije stvara brojne probleme.

4. Previše saznanja

Nekada su deca do prvog razreda znala azbuku ili da pročitaju poneku reč. Danas su mame preopterećene informacijama sa svih strana i već od rođenja im se nameće plan brzog razvoja mališana.

Vrlo često roditelji decu već sa dve–tri godine upisuju u nekakve školice i radionice za „rani razvoj“, a kada krenu u školu, očekuje se da blistaju iz svih predmeta, zbog čega ih neretko šalju na privatne časove ili uče sa njima kod kuće.

5. Strah da su loše majke

Nekada je bilo sasvim uobičajeno da deca pomažu roditeljima u kućnim poslovima, a danas su mame i tate opterećene time da deca moraju da imaju srećno detinjstvo. Majkama se danas šalje poruka da su loše majke ako detetu daju bilo kakvu odgovornost.

6. Bake nisu bebisiterke

Deca su ranije provodila letnje raspuste kod baka i deka na selu, igrala su se napolju svaki dan, dok se danas roditelji koji puste mališane da se sami igraju napolju smatraju neodgovornim.

Dakle, bake i deke su često čuvali decu, dok su današnje mame i tu u problemu jer mnoge bake ne žele da budu bebisiterke. Takođe, ne usuđuju se ni da puste mališane da idu negde sami, pa su pod pritiskom da prate svaki njihov korak, piše Noviteroditeli.bg.

7. Brza hrana je na svakom koraku

Po dolasku iz škole mališane je nekada čekala domaća supa kod kuće, dok su danas deca okružena brzom hranom, pa često na putu do kuće svrate po sendvič, krofnu…

Savremena ishrana je potpuno drugačija od one od pre 20–30 godina, i koliko god da se roditelji trude da kod kuće mališani jedu zdravo, ne mogu da spreče izloženost brzoj, nezdravoj hrani van kuće.
Mame danas jesu suočene sa nekim novim, drugačijim izazovima nego roditelji pre nekoliko decenija, ali jedno im je ipak zajedničko – daju sve od sebe da u datim okolnostima odgaje svoje naslednike na što bolji način.

Ove tri „zdrave“ namirnice nisu baš toliko zdrave! Evo objašnjenja zašto nisu

Preuzmite android aplikaciju.