Дететов миран и квалитетан сан доноси велико олакшање сваком родитељу. Међутим, када одлазак на спавање постане борба, то може изазвати стрес и умор у свакодневном животу.

Правилна дневна рутина може знатно олакшати заспати и помоћи вашем детету да лакше заспи и да дуже спава.
Једна од кључних ствари је знати колико је сна заиста потребно детету у различитим фазама његовог развоја. Како дете расте, сан се мора мењати, па се број дневних дремки постепено смањује.
Шестомесечне бебе
Наиме, у овом узрасту бебе најчешће спавају три пута у току дана. Прва пауза се препоручује око два сата након буђења и траје око сат и по. Други период сна долази неколико сати касније и траје до два сата. У поподневним сатима, око 17 часова, следи кратко дремање које помаже беби да издржи до спавања.
Деца од 12 месеци
Када беба напуни годину дана, обично прелази на два спавања дневно. Први долази око три сата након јутарњег буђења и траје око пола сата. Друго спавање је нешто дуже – до два сата – и долази након још једне паузе од неколико сати. После овог одмора дете обично остаје будно до вечерњег сна.
Деца од 18 месеци
Међутим, у овом периоду деца прелазе само на једно спавање у току дана. Најчешће се дешава после ручка и траје између једног и два сата. Не мора да буде тачно у подне, али тада се већина деце осећа најугодније када се мало одмори.
Деца од две до три године
Већина деце у овом узрасту и даље има потребу за кратким дневним спавањем, али све више њих почиње да га постепено изоставља. Ако ваше дете спава дуго током дана, а затим има потешкоћа да заспи ноћу, можда је време да скратите дремке или их потпуно елиминишете. Такође, ако се ваше дете ујутру пробуди нерасположено и уморно, то може бити знак да је потребно мало прилагодити распоред спавања.
Преузмите андроид апликацију.