Јачање америчке валуте које је у последње време поприлично, јер долар појединих дана вреди више од евра, штети Србији. Чини се да тренутно највећи удар долази преко тржишта капитала, односно камата на ново задуживање.
Наиме, инвеститори су много више спремни да нам пласирају доларе, то јест да нам дају кредите и купе државне обвезнице у тој валути, него у еврима. И то са каматама које су, поред јаког долара, више него у односу на евро за који смо ми доминантно везани, јер је две трећине спољнотрговинске размене у тој валути.
Све сабрано услови задуживања су за нас скупи и неповољни. То је, мање-више, пре два дана саопштио председник државе Александар Вучић. Он је чак апеловао на ЕУ и Европску централну банку да учине све да ојачају европску валуту, јер би то могла бити следећа „мина” и озбиљан проблем за све нас.
„И када узимамо ’рол овер’ за замену кредита, или за покривање дефицита, све морамо у доларима. Срећа је што смо са Емиратима завршили. Сналазимо се. Растом долара расте нам цена нафте, иако она на светском тржишту пада. Цена нафте је у доларима. Долар је толико јак да би Американци могли, због тренутне ситуације, да купе све што је на европском тлу за мање новца”, упозорио је Вучић у Будимпешти.
Указао је да ће земље изван ЕУ, као што је Србија, иако је смањила ниво задужености, додатно да сиромаше, јер ће морати да „хеџују” долар еврима, а то је озбиљан проблем. Иначе, по дефиницији хеџовање је смањење ризика од будуће промене курса, али то има своју цену, односно кошта, јер мора да се плати премија ризика.
Подсећања ради, Србија је смањила ниво јавног дуга у доларима. Пре десетак година чак 33 одсто државног дуга било је у америчкој валути, јер се држава након светске финансијске кризе 2008. задуживала у доларима. Тада је ситуација била слична као данас, односно због кризе инвеститори су „бежали” ка најјачој економији на свету која се брже опоравила од кризе од, рецимо европске.
Појачани рецесиони притисци у глобалној привреди и повећана неизвесност нагнали су многе инвеститоре да нађу заштиту у долару с обзиром на чињеницу да ова валута у условима криза традиционално представља добро уточиште.
Преузмите андроид апликацију.