Jakne i kaputi su možda najkomplikovaniji deo odeće kada je pranje u pitanju.
Jaknu ne morate da perete ni približno onoliko često koliko mislite. Preterano pranje jakni zapravo može učiniti više štete nego koristi. Oštro centrifugiranje mašine za pranje veša i hemijskih deterdženata za veš mogu da istroše tkanine i učine ih grubljim. Ovo, naravno, ne znači da nikada ne treba da perete kapute i jakne, posebno u hladnijim mesecima, ali koliko često zaista treba da perete jakne?
Koliko često treba da se pere kapute od vune?
Vuna je delikatan materijal za koji se smatra da je prilično težak za negu, tako da ga, naravno, ne treba prati toliko često kao izdržljiviji materijal. Ako često nosite vunu tokom dužeg vremenskog perioda, morate da je perete malo češće da bi stvari bile udobne. Najbolje je oprati ih na početku zime i ponovo pred kraj. Ovo će pomoći da kaput bude u dobroj formi i za sledeću godinu.
Pranje kožnih jakni i jakni od antilopa
Koža i antilop su izdržljivi materijali koji zahtevaju posebnu negu tokom pranja kako bi zadržali svoj izgled. Koža ne zahteva samo čišćenje, već i kondicioniranje. Učestalost pranja zavisi od toga koliko često nosite kožnu jaknu.
Ako želite da vaša koža izgleda jednako sjajno kao što je izgledala kada ste je prvi put poneli, trebalo bi da jaknu profesionalno očistite otprilike jednom godišnje.
Kožne jakne nikako ne treba prati u mašinu za pranje veša, jer će deterdženti i centrifuga skinuti prirodna ulja, isušiti je, a potencijalno čak i izazvati pucanje.
Antilop zahteva sličan pristup kada je u pitanju pranje. Jakne od antilopa perite najmanje jednom godišnje, u zavisnosti od upotrebe. Kao i koža, antilop nikada ne bi trebalo da ide u mašinu za pranje veša. Hemijsko čišćenje je najbolja opcija za održavanje ovake vrste jakne.
Preuzmite android aplikaciju.