Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko često treba da perete kosu i kada je najbolje vreme za to?

Moguće je da vam kosa izgleda masnije ako je operete neposredno pre spavanja, iako nije masna, kažu stručnjaci.
Foto: Pixabay/SocialButterflyMMG

U stvari, nedostaje mu volumen, a onda izgleda deblje. Naime, tokom spavanja kosa je pritisnuta uz jastuk, a pošto je malo vlažna od pranja, spljoštiće se više nego da se normalno osušila do kraja. Postoji još jedan razlog zašto je bolje da ne perete kosu pre spavanja.

Mokra kosa je osetljivija od suve, a kako se tokom noći trlja o jastuk i zapetlja, veća je šansa da će vrhovi postati lomljivi i ispucani, a vi to ne želite.

Ako i dalje volite da idete u krevet sa čistom kosom, onda obratite pažnju na neke stvari: koristite blagi šampon, izbegavajte teške regeneratore, nežno očešljajte kosu nakon pranja, stavite nešto na kosu da povećate volumen i spavajte na satenu ili svili jastučnica.

Koliko često perete kosu?

Postoji pravilo koje važi za sve, bez obzira na tip kose – manje perite kosu i manje će se mastiti, savetuje Džulijan Farel, renomirani njujorški frizer. Tvrdi da će nam kosa biti manje masna ako smanjimo učestalost korišćenja omiljenih šampona. Naime, prečesto pranje kose može da isuši kožu glave jer ispire sebum – masnu supstancu koju proizvode žlezde u koži, čija je uloga da štite vlasište i kosu od isušivanja. Ako šamponirate kosu svaki dan, vaša koža glave će biti lišena prirodnih ulja, što će dovesti do suve i lomljive kose.

Preporučujemo da perete kosu jednom do dva puta nedeljno, ne češće.

Da ako je kosa oštećena od preteranog izlaganja visokim temperaturama (na primer, od pegle za kosu i previše feniranja), onda je ne treba prati više od dva puta nedeljno. Kosu treba da ispirate vodom ako želite češće da perete kosu, na primer, ako ste se preznojili, ali da ne koristite šampon. Voda će u tom slučaju biti sasvim dovoljna da kosa ponovo izgleda čisto i mekano.

Izaberite pravi šampon

Pokušajte da izaberete šampon koji odgovara vašem tipu kose, bilo da je u pitanju blaga varijanta namenjena farbanoj kosi ili bogatija koja regeneriše oštećenu kosu. Birajte šampone koji ne sadrže sulfate (SLS) jer isušuju kosu i kožu glave i na kraju je brže masti jer folikuli počinju da proizvode više ulja.

Budite pažljivi kada nanosite balzam

Stavite ga samo na vrhove kose, nikako blizu vlasišta. Takođe, ne tretirajte kosu uređajima za oblikovanje na preterano visokim temperaturama. Sušilice za kosu ili pegle za kosu koje su prevruće isušuju kosu, pa će skalp lučiti više ulja kako bi zaštitio kožu od vrućine. Zbog toga ne koristite uređaje za stajling na maksimalnoj temperaturi, već je smanjite. Uz sve to, što ređe nanosite na kosu razne preparate za stilizovanje, jer oni u krajnjoj liniji brže zaprljaju kosu, odnosno nečistoće se više nakupljaju, pa ćete kosu morati češće da perete.

Redovno šišanje ne pogoduje bržem rastu kose

Uprkos popularnom verovanju, često podrezivanje kose ne doprinosi bržem rastu dlake. To više zavisi od snage i zdravlja folikula, što opet zavisi od toga šta unesete u svoje telo. Naime, kada telo ne dobija dovoljno hranljivih materija, prvo stradaju manje važni delovi poput kose i noktiju.

Botoks kod priučenih stručnjaka može da izazove slepilo i moždani udar

Preuzmite android aplikaciju.